Częściej uciekamy na zwolnienia. Są dwa podstawowe powody

Przemęczenie w pracy i złe relacje z przełożonym to najczęściej wskazywane powody nadużywania L4.

Publikacja: 18.03.2024 03:00

1815 godzin przepracował w 2022 r. polski pracownik, według danych OECD. To o 244 godziny więcej niż

1815 godzin przepracował w 2022 r. polski pracownik, według danych OECD. To o 244 godziny więcej niż średnia w Unii

Foto: AdobeStock

Część z wystawionych w ubiegłym roku 21,9 mln zwolnień z powodu choroby własnej było wykorzystanych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Tak wynika nie tylko z kontroli ZUS, ale także z sondażu serwisu Livecareer, który w lutym br. zbadał opinie ponad 1,7 tys. polskich pracowników. Prawie co trzecia z nich (32 proc.) przyznała, że przynajmniej raz poszła na L4, chociaż była zdolna do pracy.

Czytaj więcej

Wysyp fałszywych L4 w grudniu. Kontrole ujawniają, co robią w tym czasie Polacy

Mężczyźni częściej idą na L4

Ten wynik, który podbili mężczyźni (40 proc. z nich skorzystało kiedyś z lewego zwolnienia), jest o 4 pkt wyższy niż w sondażu z 2020 r., co może wskazywać, że problem fałszywych zwolnień lekarskich rośnie. O jego dużej skali mówią zresztą uczestnicy ankiety; dwóch na trzech zna kogoś, kto poszedł na zwolnienie mimo dobrego stanu zdrowia.

Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer.pl i autorka badania zwraca uwagę na powody korzystania z lewych L4; wygląda na to, że korzystanie z lewych zwolnień lekarskich to nasz sposób na odpoczynek lub uniknięcie stresu. Najczęściej wskazywaną przyczyną była potrzeba odpoczynku (35 proc.), problemy rodzinne, złe relacje z szefem (po 14 proc.) a także lęk i stres spowodowany obowiązkami w pracy. Jeśli te powody nadużywania L4 były prawdziwe, to część z nich mogła być podstawą do uzyskania legalnego zwolnienia – z tytułu zaburzeń psychicznych, w tym nerwicowych. Według danych ZUS w 2023 r. liczba takich zaświadczeń lekarskich wzrosła do ponad 1,4 mln z 1,3 mln rok wcześniej.

Czytaj więcej

Zwolnienia lekarskie przygniatają firmy

Kontrole ZUS

Nie wiadomo, czy i ile z nich objęły kontrole ZUS, który w ubiegłym roku sprawdził ponad 461 tys. zwolnień. Zakwestionowano ponad 6 proc.(prawie 29 tys.) z nich, gdy okazało się, że L4 wykorzystywano np. jako wolne dni na dorabianie na budowie, przy organizacji imprez, wyjazd za granicę albo na wesele.

Z badania Livecareer wynika, że 15 proc. osób, które nadużyły zwolnienia lekarskiego, poniosło za to karę. Aż 61 proc. badanych z tej grupy straciło pracę, w tym 30 proc. zwolniono dyscyplinarnie. Lęk przed utratą pracy nie jest jednak głównym argumentem, który powstrzymuje 69 proc. ankietowanych przed skorzystaniem z lewego zwolnienia w przyszłości. Częściej mówią o braku takiej potrzeby (33 proc.) czy wyznawanych wartościach (26 proc.).

Jak zwraca uwagę Żaneta Sadło, chcąc ograniczyć problem fałszywych L4 czasem wystarczy bardziej przychylne patrzenie na urlopy pracownicze.

Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Rynek pracy
Tych pracowników częściej szukają dziś pracodawcy
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja przyspieszy decyzje o zmianie zawodu