W branży usług HR sporo jest obaw i to nie tylko o koniunkturę na rynku pracy, czyli zapotrzebowanie na pracowników, które w tym roku jest mniejsze niż w dwóch ostatnich latach. – Pracodawcy nadal są w stanie zamrożenia oczekując na polepszenie się ogólnej sytuacji gospodarczej – potwierdza Wojciech Ratajczyk, wiceprezes Polskiego Forum HR i prezes agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska. Zaznacza jednak, że to nie spadek zamówień klientów jest największym problemem branży pracy tymczasowej. Jej głównym wyzwaniem nadal jest zdobycie odpowiednich pracowników potrzebnych w konkretnym miejscu.
– Trudno jest zagwarantować kandydatów dopasowanych do oczekiwań pracodawców, zwłaszcza na stanowiskach przeznaczonych dla mężczyzn – twierdzi Wojciech Ratajczyk. Według niego ten problem nasilony przez wojnę w Ukrainie (a ostatnio też przez wyjazd tysięcy Ukraińców z Polski do bardziej opłacalnej pracy w Niemczech), będzie narastał, dopóki nie zostaną lepiej uregulowane zasady przyjmowania emigrantów zarobkowych, czyli dopóki Polska nie będzie miała realnej, uporządkowanej polityki migracyjnej. W przeciwnym razie problem niedoboru pracowników będzie się nasilał, co możemy odczuć już w przyszłym roku.
Aktywizacja 55+
– Gdy zostaną uruchomione środki z KPO i przybędzie nowych inwestycji, walka o pracowników zacznie się od nowa. Musimy więc szybko się zastanowić, skąd będziemy ich brać – podkreśla Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR i dyrektor ds. outsourcingu w grupie Adecco. Według niej obok pilnie potrzebnego uregulowania kwestii polityki migracyjnej, niezbędne są działania wspierające aktywizację osób 55+.
Na razie brakuje pomysłów, jak zwiększać, a także wydłużać aktywność zawodową tych osób, w tym zwłaszcza kobiet. Zdaniem Anny Wichy, niezbędna jest tu zmiana podejścia samych pracowników, a także pracodawców, którzy zbyt rzadko myślą o zarządzaniu wiekiem – w tym np. o przesuwaniu starszych pracowników fizycznych na mniej obciążające stanowiska.
– Zarówno firmy, jak też kandydaci do pracy nie są przygotowani na elastyczne modele pracy, w tym na zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin czy dzielenie etatów – ocenia Anna Wicha. Dodaje, że zmiana podejścia będzie niezbędna wobec malejącego dopływu młodych pokoleń na rynek pracy.
Atrakcyjne saksy
Dodatkowym wyzwaniem jest niedopasowanie kompetencyjne pracowników do zmieniających się wymagań w obszarach nowych technologii i współpracy ze sztuczną inteligencją. Już teraz jest to jednym z powodów wysokich spadków, jakie od kilku miesięcy widać w usługach rekrutacyjnych na rzecz polskich pracodawców.