Aktualizacja: 12.12.2024 01:45 Publikacja: 03.11.2023 14:15
Foto: Bloomberg
Słabszy od prognoz okazał się również najnowszy odczyt stopy bezrobocia. Wyniosła ona w październiku 3,9 proc., podczas gdy spodziewano się, że pozostanie ona na wrześniowym poziomie 3,8 proc. Wzrost średniej płacy godzinowej wyhamował natomiast z 4,3 proc. do 4,1 proc. rok do roku, a oczekiwano, że zejdzie on do 4 proc.
Ze wstępnych danych wynika, że najwięcej etatów przybyło w zeszłym miesiącu w: ochronie zdrowia (58 tys.), w administracji rządowej (51 tys.) i w budownictwie (23 tys.). W przemyśle ich liczba spadła o 35 tys., a w branży transportowo-magazynowej o 12 tys. Analitycy wskazują, że wpływ na słabsze dane za październik miała fala strajków w przemyśle motoryzacyjnym.
Ponad 114 tys. wakatów czekało na pracowników pod koniec września. To najwięcej wolnych miejsc pracy od wiosny zeszłego roku.
Różnica pomiędzy tymi, którzy pracują, a dziećmi, młodzieżą i starszymi staje się coraz poważniejsza. Najbardziej jest widoczna w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Przyrost etatów w gospodarce USA był w listopadzie nieco wyższy od prognoz. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
Przyrost etatów w gospodarce USA był w listopadzie nieco wyższy od prognoz. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła.
Pomimo dwucyfrowego wzrostu skali zwolnień grupowych nie widać zwiększonego napływu bezrobotnych do urzędów pracy. Statystyki wspiera demografia i... szara strefa.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła w sierpniu 5 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Tym samym potwierdził wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z początku września.
Czarne scenariusze dla rynku pracy są mocno przesadzone, wręcz nieprawdziwe. Zapotrzebowanie na pracowników jest znacznie wyższe niż planowane redukcje zatrudnienia. A będzie jeszcze rosnąć.
W Stanach Zjednoczonych przybyło w styczniu aż 353 tys. etatów, licząc poza rolnictwem. Średnio prognozowano, że ich liczba wzrośnie o 185 tys. Dane za grudzień zrewidowano natomiast w górę z 216 tys. do 333 tys.
Na polskim rynku pracy widać nagły zwrot, bo szybko zaczęło ubywać ofert. Przypadek? A może w grze zaczyna właśnie mieszać sztuczna inteligencja?
Od 1 stycznia 2024 r. mają wejść w życie zmiany w ustawie o PIT oraz ustawie o CIT rozszerzające stosowanie amortyzacji z zastosowaniem stawki indywidualnej.
W sierpniu przybyło w USA 187 tys. miejsc pracy (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio spodziewano się wzrostu o 170 tys. Dane za lipiec zrewidowano jednak w dół ze 187 tys. do 157 tys., a stopa bezrobocia wzrosła z 3,5 do 3,8 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas