Tylko 39 proc. polskich specjalistek i menedżerek jest przekonanych, że płeć pracownika nie wpływa na perspektywy awansu na wyższe stanowiska. Jeszcze mniejsza, bo 35-proc.grupa profesjonalistek, uważa, że zarówno one same, jak też ich współpracownicy o podobnych kwalifikacjach i podobnym zakresie obowiązków są sprawiedliwie wynagradzani, niezależnie od płci. Tak wynika z raportu firmy rekrutacyjnej Hays „Kobiety na rynku pracy 2023. Polityka DE&I w praktyce” przygotowanego we współpracy z Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach, działającym przy Akademii Leona Koźmińskiego (ALK).
„Rzeczpospolita” jako pierwsza omawia raport, który podsumowuje wyniki badania profesjonalistów obu płci i ich pracodawców. Wykazało ono, że (podobnie jak w poprzednich latach) znacznie lepsze opinie o równości płci na rynku pracy mają mężczyźni.
Większa świadomość
Prawie siedmiu na dziesięciu profesjonalistów nie dostrzega przejawów dyskryminacji ze względu na płeć ani w polityce kadrowej, ani płacowej firm. To niemal dwukrotnie większa grupa niż wśród kobiet. – Pomimo działań firm odsetek profesjonalistek przekonanych o braku równości szans kobiet i mężczyzn na sprawiedliwe wynagrodzenie czy awans od lat utrzymuje się na podobnym poziomie – zwraca uwagę Anna Czyż, dyrektor HR w Hays Poland.
Według niej brak znacznego postępu w tej kwestii może wynikać zarówno z rosnącej świadomości problemu, jak również z niewystarczających wciąż rozwiązań po stronie pracodawców i ustawodawców. Kwestią większej świadomości może być też widoczna w tegorocznym badaniu większa grupa kobiet i mężczyzn, którzy w karierze doświadczyli trudności wynikających z płci. O przeszkodach tego typu mówi teraz 57 proc. kobiet (wobec 53 proc. przed rokiem) i 31 proc. mężczyzn (wobec 28 proc. w 2022 r.).