Martha Stewart: Ameryka popadnie w ruinę, jeśli ludzie nie wrócą do pracy biurowej

Martha Stewart wypowiedziała się w gorącej debacie na temat pracy zdalnej. Okazuje się, że bizneswoman jest jej zdecydowana przeciwniczką.

Publikacja: 07.06.2023 21:50

Martha Stewart nie jest zwolenniczką pracy zdalnej

Martha Stewart nie jest zwolenniczką pracy zdalnej

Foto: Bloomberg

W wywiadzie dla magazynu „Footwear News” amerykańska bizneswoman, osobowość telewizyjna, pisarka i wydawca, skrytykowała hybrydową kulturę pracy, mówiąc, że ludzie „nie mogą załatwić wszystkiego, pracując trzy dni w tygodniu w biurze i dwa dni zdalnie”. Wypowiedź Stewart pojawiła się, gdy coraz więcej menedżerów naciska na zakończenie pandemicznego trendu pracy zdalnej.

Czytaj więcej

Pracownicy amerykańskiego banku narzekają na koniec pracy zdalnej

Martha Stewart: Francja niezbyt dobrze prosperuje

Martha Stewart porównał stan rynku pracy w Stanach Zjednoczonych do Francji, nazywając ten drugi „niezbyt dobrze prosperującym krajem” – pisze CNN.

„Spójrz na sukces Francji z ich głupim… wiesz, wyjazd na cały sierpień, bla bla bla. To nie jest zbyt dobrze prosperujący kraj. Czy Ameryka powinna spaść na dno, ponieważ ludzie nie chcą wracać do pracy?” - powiedziała Stewart w wywiadzie odnosząc się do tego, iż większość Francuzów idzie na urlop w sierpniu, co przekłada się na puste biura w tym miesiącu.

Martha Stewart powiedziała magazynowi, że jest w „szale”, aby sprowadzić pracowników w Stanach Zjednoczonych z powrotem do biur.

Czytaj więcej

Nadchodzi czas korporacyjnych nomadów

Stewart nie jest jedyną znaną postacią, która zdecydowanie opowiada się za pracą stacjonarną. Prezesi wielu banków, w tym Goldman Sachs i JPMorgan Chase, wezwali niektórych pracowników do powrotu do pracy biurowej 5 dni w tygodniu. Niedawno dyrektor generalny Tesli, Elon Musk nazwał system pracy zdalnej „moralnie złym”.

Praca zdalna stała się koniecznością trzy lata temu po wybuchu pandemii Covid-19. Od tego czasu praca biurowa nie wróciła do normalności przedpandemicznej.

Praca zdalna i praca hybrydowa wciąż popularne

Według danych firmy analitycznej Kastle Systems, średnie obłożenie biur w tygodniu nadal wynosi około 48 proc. poziomu sprzed pandemii. Wiele firm, wychodząc naprzeciw pracownikom, zdecydowało się na hybrydowe modele pracy, co oznacza, że pracownicy mogą kontynuować pracę z domu w określone dni tygodnia. Praca zdalna pozostaje powszechna, choć traci na popularności wśród pracodawców. Według LinkedIn prawie 1 na 9 ofert pracy w USA w maju oferowała pracę zdalną – informuje CNN.

Jednak praca hybrydowa zyskuje na popularności, z 13 proc. ofert pracy w USA na LinkedIn to stanowiska oferujące prace hybrydową, w porównaniu z 6,6 proc. w kwietniu 2022 r. Praca zdalna ma jednak swoich wielu zwolenników. Według nich możliwość pracy zdalnej zmieniła ich życie na lepsze i że woleliby rzucić pracę niż wrócić do pracy biurowej.

Rynek pracy
Pokolenie Z budzi postrach wśród pracodawców
Rynek pracy
Tych pracowników częściej szukają dziś pracodawcy
Rynek pracy
Padł rekord legalnych pracowników z zagranicy w Polsce. Pomogli Azjaci
Rynek pracy
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, WNE UW: Byłam przeciwniczką "babciowego"
Rynek pracy
Sztuczna inteligencja przyspieszy decyzje o zmianie zawodu