Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 14:11 Publikacja: 31.05.2023 19:40
Foto: Bloomberg
Federalny Sąd Pracy uznał, że powszechna praktyka, zgodnie z którą pracownicy tymczasowi mogą otrzymywać niższe wynagrodzenie niż pracownicy zatrudnieni na stałe na podstawie układu zbiorowego, jest zgodna z prawem. Według organizacji pracowniczych to spory cios w pracowników tymczasowych.
Sąd w Erfurcie orzekł, że układy zbiorowe dla pracy tymczasowej nie są sprzeczne z prawem unijnym. Ten wyrok to porażka pracowniczki tymczasowej z Bawarii, która pozwała władze domagając się takich samych zarobków jak pracownicy stali. Przewodniczący składu sędziowskiego Rüdiger Linck wyjaśnił, że wprowadzono skuteczne regulacje dotyczące pracy tymczasowej, aby trzeba było odstąpić od zasady równości. To orzeczenie było w branży niecierpliwie oczekiwane po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wcześniej ustalił jasne reguły w sporze, który właśnie został rozstrzygnięty. Sędziowie unijnego trybunału orzekli w grudniu ubiegłego roku, że pracownicy tymczasowi mogą otrzymywać niższe wynagrodzenie na mocy układu zbiorowego tylko wtedy, gdy to nierówne traktowanie jest rekompensowane w innym miejscu układu zbiorowego – na przykład dodatkowym czasem wolnym. Chodzi o respektowanie tzw. ogólnej ochrony. Według Federalnego Sądu Pracy taką rekompensatą jest prawo do kontynuacji wypłaty wynagrodzenia w okresach wolnych od zatrudnienia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Większość z Polek i Polaków uważa, że ich praca ma sens. Jednak połowa odczuwa w niej codzienny stres, a co czwa...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Choć niewiele firm w Polsce uregulowało korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji, to coraz częściej oczekuj...
Pracownicy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej byli przez długi czas podporą niemieckiego rynku pracy, łagodząc...
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że...
Wdrażanie sztucznej inteligencji nie jest tylko kwestią technologii, ale też zarządzania zmianą i przekwalifikow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas