Reklama
Rozwiń

Niemiecki sąd: pracownicy tymczasowi mogą zarabiać mniej

Czy pracownicy tymczasowi mogą otrzymywać niższe wynagrodzenie niż pracownicy zwykli? Federalny Sąd Pracy orzeka: tak. Strona związkowa jest niezadowolona z tego werdyktu.

Publikacja: 31.05.2023 19:40

Niemiecki sąd: pracownicy tymczasowi mogą zarabiać mniej

Foto: Bloomberg

Federalny Sąd Pracy uznał, że powszechna praktyka, zgodnie z którą pracownicy tymczasowi mogą otrzymywać niższe wynagrodzenie niż pracownicy zatrudnieni na stałe na podstawie układu zbiorowego, jest zgodna z prawem. Według organizacji pracowniczych to spory cios w pracowników tymczasowych.

Sąd w Erfurcie orzekł, że układy zbiorowe dla pracy tymczasowej nie są sprzeczne z prawem unijnym. Ten wyrok to porażka pracowniczki tymczasowej z Bawarii, która pozwała władze domagając się takich samych zarobków jak pracownicy stali. Przewodniczący składu sędziowskiego Rüdiger Linck wyjaśnił, że wprowadzono skuteczne regulacje dotyczące pracy tymczasowej, aby trzeba było odstąpić od zasady równości. To orzeczenie było w branży niecierpliwie oczekiwane po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wcześniej ustalił jasne reguły w sporze, który właśnie został rozstrzygnięty. Sędziowie unijnego trybunału orzekli w grudniu ubiegłego roku, że pracownicy tymczasowi mogą otrzymywać niższe wynagrodzenie na mocy układu zbiorowego tylko wtedy, gdy to nierówne traktowanie jest rekompensowane w innym miejscu układu zbiorowego – na przykład dodatkowym czasem wolnym. Chodzi o respektowanie tzw. ogólnej ochrony. Według Federalnego Sądu Pracy taką rekompensatą jest prawo do kontynuacji wypłaty wynagrodzenia w okresach wolnych od zatrudnienia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Rynek pracy
Dobra sytuacja na rynku pracy w USA może zniechęcić Fed do cięcia stóp
Rynek pracy
Prezes Manpower Group: na rynkach pracy w Europie panuje chłód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama