Miliony Europejczyków na umowach tymczasowych. Statystyki krajów

Niemal 12 proc. Europejczyków, w tym Polaków, było w zeszłym roku zatrudnionych na umowach tymczasowych. Średnią zawyżali młodzi ludzie.

Publikacja: 19.05.2023 16:28

Miliony Europejczyków na umowach tymczasowych. Statystyki krajów

Foto: Adobe Stock

Prawie 24 miliony pracujących mieszkańców Unii w wieku 15-64 lat miało pod koniec ubiegłego roku różnego rodzaju umowy tymczasowe, w tym umowy na czas określony. W Polsce takich osób były prawie dwa miliony, czyli nieco ponad 12 proc. pracowników - wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Najmniej tych elastycznych rozwiązań było w Rumunii (1,9 proc.) i w krajach bałtyckich, na czele z Litwą (2 proc.). Na drugim biegunie jest Holandia, z długoletnią tradycją pracy tymczasowej (nie bez powodu jeden z gigantów tej branży, Randstad, wywodzi się z Holandii), gdzie prawie co czwarty pracownik w wieku 15-64 lat miał pod koniec zeszłego roku umowę tymczasową. Kolejne miejsca zajmowały Serbia i Portugalia - z co siódmym pracownikiem zatrudnionym tymczasowo.

Czytaj więcej

Tak firmy chcą wyrównać wzrost kosztów życia pracowników

Średni udział elastycznych umów podwyższają w całej Unii młodzi ludzie w wieku 15-29 lat, w tym ci, którzy są już w pełni aktywni zawodowo, czyli nie są objęci formalną edukacją (nie uczą się w szkole ani nie studiują). Wśród nich aż co czwarty (25,1 proc.) był pod koniec ub. roku zatrudniony na umowie o pracę tymczasową, na umowie –zleceniu, o dzieło, czy umowie na czas określony.

Unijną średnią podwyższają młodzi Portugalczycy i Hiszpanie, gdzie ten odsetek sięga niemal 40 proc. Niewiele mniejszy jest we Włoszech (39 proc.), czyli w krajach południa Europy, które były najmocniej dotknięte kryzysem finansowym 2008 roku, który skokowo zwiększył tam bezrobocie wśród młodych ludzi.

Jednak wśród państw, które podbijają średnią w UE są: Holandia (37,6 proc.) a także Polska (26 proc.) i Szwecja (prawie 26 proc.). Z kolei, podobnie jak w przypadku wszystkich pracowników, najrzadziej na umowach tymczasowych, pracują młodzi Litwini i Łotysze (3 proc.) oraz Rumuni (4 proc.).

Jak zaznacza Eurostat, pracy tymczasowej sprzyja niski poziom wykształcenia i obowiązki opiekuńcze. W ubiegłym roku 16 proc. pracowników tymczasowych wykonywało proste prace, najczęściej fizyczne. To dwukrotnie więcej niż wśród pracowników na etacie.

Praca
Wiemy, jaka jest praca marzeń Polaka
Gaz
Trop do wybuchów na Nord Stream prowadzi na Ukrainę i warszawskie Powiśle
Technologie
Chiny stworzą superodpornych żołnierzy. Przerażające manipulacje genami
Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Rynek pracy
W tym roku może być trudno o wzrost zatrudnienia w ICT
Rynek pracy
Mniejszy wzrost zasiłków dla bezrobotnych w USA, silny rynek pracy