Polscy pracownicy nie tylko są teraz dużo częściej niż kiedyś skłonni do zmiany pracodawcy, ale też są bardziej otwarci na poważniejsze zmiany zawodowe. Potwierdza to udostępnione „Rzeczpospolitej” badanie firmy rekrutacyjnej Hays Poland, które pod koniec minionego roku objęło prawie 3,5 tys. profesjonalistów (specjalistów i menedżerów).
Zdecydowana większość z nich szykowała się w 2023 roku do zmiany w swoim życiu zawodowym. Co prawda najczęściej zakładali zmianę stanowiska w obecnym miejscu pracy lub zmianę pracodawcy (po 20 proc.), ale niewiele mniej, bo 18 proc. badanych, zamierzało zmienić ścieżkę kariery. To nieco więcej niż przed rokiem, gdy w planach na 2022 r. o takiej zmianie mówiło 15 proc. profesjonalistów.
Czytaj więcej
Od kilku tygodni już niemal każdego dnia rosną cyfry na licznikach mierzących kadrowe cięcia w spółkach ICT. W czwartek podbił je SAP.
Praca nie tylko dla pieniędzy
Podobny wynik pokazał też niedawny sondaż portalu Pracuj.pl, w którym również 18 proc. badanych Polaków wskazało, że w związanych z karierą planach na 2023 r. mają zmianę zawodu.
Według Agnieszki Kolendy, dyrektor wykonawczej w Hays Poland, również codzienna praktyka firmy potwierdza rosnącą wśród profesjonalistów świadomość co do możliwości przebranżowienia, co widać w podejmowanych przez nich decyzjach zawodowych. Zdaniem Kolendy, kandydaci do pracy są obecnie dużo bardziej elastyczni niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, szybciej reagują na zmiany zachodzące na rynku pracy i wykazują ogromną potrzebę nauki i rozwoju.