Aktualizacja: 23.03.2025 19:02 Publikacja: 29.11.2022 06:00
Foto: Shutterstock
Do 230 tys. wzrosła w Polsce w III kwartale tego roku liczba pracowników tymczasowych. Było ich prawie o 4 proc. więcej porównaniu z II kwartałem - szacuje w swoim najnowszym, ogłaszanym we wtorek, raporcie Polskie Forum HR (PFHR), które zrzesza większość firm liczących się w tej branży.
Co prawda w minionym kwartale pracowników tymczasowych wciąż było prawie o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej, ale eksperci forum zwracają uwagę na wzrost liczby godzin przepracowanych „czasowników” i znaczące wydłużenie ich średniego okresu zatrudnienia. Jak tłumaczy Wojciech Ratajczyk, wiceprezes PFHR i prezes Trenkwalder Polska, w sytuacji, gdy agencjom nadal brakuje kandydatów do pracy tymczasowej, robią wszystko, by wydłużyć zatrudnienie tej grupy pracowników. W rezultacie, w III kw. b.r. pracownik tymczasowy przepracował średnio 40 dni, czyli o 9 dni więcej niż rok wcześniej. W firmach członkowskich PFHR liczba godzin pracy pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty wzrosła w III kwartale b.r. do 42 tys. (czyli o 8 proc. więcej niż rok wcześniej, a także w ujęciu kwartalnym). Była też największa od początku tego roku.
To pracownicy z sektora handlu najczęściej liczą się teraz z ryzykiem utraty zatrudnienia, które dostrzega prawie co trzeci z pracujących Polaków.
Polska, obok Bułgarii i Rumunii, ma najniższy w Unii wskaźnik wakatów, który pokazuje układ sił na rynku pracy. Wielu, zwłaszcza mniejszych, firm nie stać na zwiększanie zatrudnienia.
Podobnie jak kiedyś w fabrykach, tak teraz w biurach firmy zaczynają dzielić stanowiska na mniejsze, wyspecjalizowane zadania, które można przydzielać różnym osobom. Albo AI.
Pandemia zakończyła modę na niezbyt lubiane przez pracowników otwarte biura open space. Co je teraz zastąpi?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W najnowszym rankingu oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD, Polska znalazła się na 7. miejscu. Znacznie wyżej niż inne państwa naszego regionu, takie jak: Węgry (16), Czechy (23), Estonia (14) czy Słowacja (19). Nowym liderem została Islandia.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Wpłatę powitalną otrzymuje uczestnik PPK, który spełnił łącznie dwa warunki. Po pierwsze, jest uczestnikiem tego programu przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe. Po drugie, na jego rachunek PPK trafiły - finansowane przez niego - wpłaty podstawowe za co najmniej 3 miesiące. Aby otrzymać dopłatę roczną, trzeba - w danym roku kalendarzowym - zgromadzić w PPK odpowiednią kwotę wpłat.
Pracodawca, który przetwarza dane z jawnych rejestrów, np. CEIDG, w celu uzasadnienia wypowiedzenia, nie łamie RODO.
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpretacyjny dotyczący możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus.
Niedawno opublikowane wyniki światowego badania „People at work 2025”, przeprowadzonego przez ADP Research, pokazują różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w ocenie swojego środowiska pracy, wynagrodzenia oraz kondycji psychicznej. Oto, jak przedstawiają się statystyki z przeprowadzonych analiz.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy należący do pewnych kategorii podlegają ochronie i w związku z tym nie można wypowiedzieć im umowy. Kto może liczyć na taki przywilej?
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Państwowa Inspekcja Pracy nie została „zalana” sprawami emerytur pomostowych. Za to po zmianie przepisów liczba wniosków o świadczenie wzrosła o 15 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas