– Rynek pracy pozostaje stabilny. Ten wzrost bezrobocia wynika z faktu, że ukraińscy uchodźcy są teraz rejestrowani w urzędach pracy stając się widocznymi w statystykach rynku pracy – poinformował prezes Federalnego Urzędu Pracy, Detlef Scheele.

Z danych urzędu w czerwcu bez pracy przybyło 103 tys. osób, co oznacza, że liczba bezrobotnych w Niemczech wynosi obecnie 2,363 mln. Stopa bezrobocia wzrosła o 0,3 punktu do 5,2 proc. Odsezonowana liczba bezrobotnych wzrosła o 133 tys. Odzwierciedla to również efekt statystyczny uchodźców z Ukrainy, ponieważ liczba zarejestrowanych bezrobotnych generalnie nieznacznie spada w czerwcu.

Do tej pory w Niemczech zarejestrowano prawie 800 tys. ukraińskich uchodźców - poinformował kanclerz Niemiec Olaf Scholz pod koniec ubiegłego miesiąca. Uważa się, że faktyczna liczba ukraińskich uchodźców w Niemczech jest znacznie wyższa – informuje Reuters.

Liczba osób zatrudnionych w Niemczech stale rośnie. Z 45,5 mln pracujących osób była o 35 tys. wyższa niż w maju. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 772 000, podała Federalna Agencja, powołując się na dane Federalnego Urzędu Statystycznego.

Czytaj więcej

Ożywienie w Niemczech przyjdzie później. Obniżono prognozy