Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Jest to trzecia przyznana polskim firmom pomoc w ramach unijnego specfunduszu globalizacyjnego. Ma on za zadanie wsparcie firm, które ucierpiały w związku z światowym kryzysem gospodarczym.
Unijne wsparcie finansowe ma trafić do 200 byłych zatrudnionych w trzech zakładach produkcji maszyn budowlanych, drogowych i górniczych. Pracownicy ci stracili w 2009 roku pracę z powodu spadku eksportu wyrobów maszynowych do Niemiec, Rosji i Ukrainy w wyniku globalnego kryzysu gospodarczego. W sumie sytuacja ta doprowadziła do blisko 600 zwolnień. Środki z EGF zostaną przeznaczone m.in. na szkolenia i przekwalifikowanie pracowników, pomoc w samozatrudnieniu oraz na sprzęt i przystosowanie miejsc pracy.
- Mam nadzieję, że unijne wsparcie pomoże zwolnionym szybko wrócić na rynek pracy i przyczyni się do spadku bezrobocia na Podkarpaciu – powiedziała eurodeputowana Sidonia Jędrzejewska (PO), która jest odpowiedzialna za transfer środków pomocowych dla Podkarpacia w ramach unijnego budżetu na 2011 r.
- Zwolnieni pracownicy mogą napotykać trudności w poszukiwaniu pracy, a wielu będzie zmuszonych do zmiany branży. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby ułatwić im ponowne wejście na rynek i dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Pieniądze z funduszu pozyskane dla Podkarpacia to poważny zastrzyk finansowy dla naszego regionu - dodaje Elżbieta Łukacijewska (PO), eurodeputowana pochodząca z województwa podkarpackiego.
- To już trzecia przyznana polskim firmom pomoc w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Łącznie otrzymaliśmy ponad milion euro z przeznaczeniem na pomoc pracownikom. Cieszę się, że ten do niedawna jeszcze niewykorzystany w Polsce fundusz zyskuje coraz większe zainteresowanie ze stron firm zmuszonych do działań restrukturyzacyjnych. Pieniądze uzyskane w ramach funduszu stanowią znaczne ułatwienie dla zwolnionych pracowników do szybkiego powrotu na rynek pracy - powiedział poseł Jan Kozłowski (PO), członek Komisji Budżetowej PE.