- W górę poszły  zarówno płace zasadnicze, bonusy, pakiety akcji i opcji na akcje, oraz  benefity- wynika z analizy agencji Associated Press na postawie raportu firmy  Equilar, która bada wynagrodzenia menedżerów. Według jej danych, w zeszłym roku przeciętny pakiet  płacowy szefa firmy z indeksu Standard&Poor 500 wzrósł o 24 proc., do 9 milionów dolarów, przekraczając o 600 tys. poziom z 2007 r- ostatniego roku gospodarczej hossy w USA.  - Gdy bezrobocie było o połowę niższe niż dzisiaj- przypominają autorzy analizy.

W 2007 roku wyższe były też kursy akcji wielu z 500 największych firm, choć i tak przez dwa ostatnie  lata odrobiły one sporą część strat z 2008 roku,  dzięki czemu pakiety opcji i akcji-przyznawane top menedżerem czołowych firm w USA są teraz wyceniane na rekordową kwotę 6,3 miliarda dolarów.

Jednocześnie nastąpił  wyraźny wzrost  udział gotówkowych premii w zarobkach amerykańskich szefów- w 2010  wzrosły one średnio  o 39 proc. do 2 mln dolarów, a w   niektórych przypadkach zwiększyły się aż dwukrotnie. W tym czasie przychody badanych firm poprawiły się o 13 proc. a ich zyski o 41 proc. W czym pomogła kontrola zarobków pracowników. Te   wzrosły w 2010 zaledwie o 3 proc. do 40,5 tys. dolarów rocznie- przypominają autorzy raportu.

Jak wynika z analizy  AP, rekordzistą pod względem zeszłorocznych zarobków nie był bynajmniej któryś z szefów banków. Np. LLoyd Blankfein, prezes banku Goldman Sachs ,znanego  z hojności wobec menedżerów, zainkasował  w 2010 roku „zaledwie" 19 mln dolarów.To co prawda dwa razy  więcej niż rok wcześniej, ale znacznie   mniej niż zarobił w 2010 rekordzista. Był nim Philippe Dauman prezes koncernu Viacom działającego w branży medialno -rozrywkowej  (właściciela m.in telewizji MTV i wytwórni Paramount Pictures), którego zeszłoroczne wynagrodzenie  sięgnęło 84,5 mln dolarów ,dwa i pół raza więcej niż w 2009 m.in dzięki  wartemu 54 mln dolarów  pakietowi akcji i i opcji na akcje koncernu.

W pierwszej 10.tce najlepiej opłacanych szefów w USA (zarobili oni łącznie o 440 mln dolarów, czyli o jedną trzecią więcej niż  pierwsza 10. w 2007 roku) , aż sześciu to przedstawiciele branży medialno-rozrywkowej, której pomogło ożywienie w reklamie. Wśród rekordzistów są m.in Leslie Moonves  z CBS z zarobkami prawie 67 mln dolarów, David Zaslav z  Discvovery Communications  (45 mln dolarów) oraz szefowie Comcastu,Walta Disney  i Time Warner.

Część ekspertów twierdzi, że rady nadzorcze powinny zwrócić uwagę na dotychczasowe wynagrodzenia top menedżerów przy ustalaniu ich przyszłorocznego pakietu płacowego. - Obecna wysokość zarobków wielu prezesów powinna być wystarczająca  zarówno pod względem motywacyjnym jak też zapewnienia im zamożności do końca życia. Kolejne podwyżki płac byłoby bardzo frustrujące - ocenia Jesse Brill, ekspert ds wynagrodzeń i szef serwisu internetowego  CompensationStandards.com

Co prawda władze w USA nie zdecydowały się na wprowadzone w krajach Unii Europejskiej  ograniczenia wynagrodzeń top menedżerów (inna sprawa,że dotyczą one tylko sektora finansowego), ale regulacje przyjęte w zeszłym roku zobowiązują spółki publiczne by przynajmniej raz na trzy lata akcjonariusze mogli wypowiedzieć się w głosowaniu w sprawie wysokości wynagrodzenia top  menedżerów. Co prawda to głosowanie nie jest wiążące (decydujący głos i tak ma rada nadzorcza), ale zwraca uwagę opinii publicznej na płace szefów.