Przez wiele miesięcy jednym z bardziej gorących tematów 2012 r. była reforma systemu emerytalnego. Wiek emerytalny będzie wydłużany od 2013 r. Z każdym kolejnym rokiem będziemy pracować dłużej, czyli docelowe 67 lat kobiety osiągną w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. Nowe regulacje obejmują kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.
Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego (67 lat), będą mogły skorzystać z częściowej emerytury: kobiety po ukończeniu 62 lat, mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Warunkiem będzie posiadanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego: co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Do stażu ubezpieczeniowego będą wliczane okresy składkowe i nieskładkowe. Emerytura częściowa wynosiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS. Pobrane emerytury częściowe zostałyby odliczone od zgromadzonego kapitału emerytalnego.
Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia przełoży się w przyszłości na wzrost wysokości świadczeń emerytalnych wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
500 mln z Funduszu Pracy
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał zgodę na zwiększenie wydatków Funduszu Pracy na finansowanie w 2012 r. zadań na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej o kwotę 500 mln zł.