- W większości państw członkowskich UE, w tym w państwach o bardzo wysokiej stopie bezrobocia, takich jak Grecja, Hiszpania i Portugalia, zatrudnienie wzrosło – głosi raport. - Uległo ono również poprawie w szeregu sektorów, a jego szczególny wzrost odnotowano w sektorze usług.
Unijni eksperci, którzy przygotowali raport podkreślają, że wzrost liczby miejsc pracy dotyczy wszelkich form zatrudnienia, to znaczy nie tylko zatrudnienia na czas określony i zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin, ale także zatrudnienia stałego i na pełny etat. Jednak powrót do poziomu zatrudnienia, jaki notowano w okresie przed kryzysem, przebiega wolniej niż zakładano.
Marianne Thyssen, komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników komentując wyniki opracowania stwierdziła, że wprawdzie wzrost zatrudnienia, którego jesteśmy obecnie świadkami, jest pozytywną oznaką, jednak ciągle jeszcze jest on zbyt niski i zbyt powolny. - Szczególnym wyzwaniem dla UE pozostaje zwłaszcza długotrwałe bezrobocie - stwierdziła. - Za sprawą naszej ofensywy inwestycyjnej, o wartości 315 mld euro, mamy nadzieję pobudzić wzrost gospodarczy i zwiększyć zatrudnienie. Ponadto musimy podjąć ukierunkowane działania, które pomogą osobom pozostającym bez pracy przez dłuższy czas.
W dalszym ciągu pozostaje przed nami wiele wyzwań, w szczególności długotrwałe bezrobocie i niewielkie możliwości zatrudnienia młodzieży (15-24 lat) oraz młodych dorosłych w wieku 25-39 lat. Stopa bezrobocia młodzieży w UE znacznie spadła, ale nadal jest bardzo wysoka. Coraz większym problemem w UE jest długotrwałe bezrobocie. W drugim kwartale 2014 r. przez okres dłuższy niż jeden rok bez pracy pozostawało w sumie 12,4 mln osób (5,1 proc. siły roboczej); ponad połowa tych osób nie miała pracy od ponad dwóch lat. Nienotowany dotąd poziom osiągnęła stopa długotrwałego bezrobocia w Grecji i na Cyprze.
Nadal odnotowuje się wzrost dochodów gospodarstw domowych w UE, lecz przebiega on w wolniejszym tempie. Kruche ożywienie gospodarcze i wyzwania na rynku pracy mają wpływ na niewielką poprawę sytuacji w gospodarstwach domowych i w odniesieniu do pojedynczych osób. Wydaje się, że w ostatnich miesiącach przestało postępować odprężenie trudnej sytuacji finansowej gospodarstw domowych o niskich dochodach, jakie odnotowano w pierwszej połowie 2014 r.