Grupa Pracuj.pl w najnowszym badaniu „Generacja dobrej kariery" przyjrzała się czterem pokoleniom obecnym dziś na rynku pracy. Mają one zróżnicowany bagaż doświadczeń i odmienne aspiracje zawodowe.
Pierwsza grupa to pokolenie Y, czyli osoby najmłodsze, w wieku do 24 lat, wchodzące na rynek pracy. Druga – pokolenie Z, tzw. millenialsi, w wieku 25–39 lat, grupa wciąż młoda, ale już z doświadczeniem. Pokolenie X to osoby, które zaczęły karierę po transformacji (40–55 lat), zaś baby boomersi to pokolenie 56+.
Przedstawiciele tych pokoleń mają indywidualne aspiracje i ambicje zawodowe, ale też cechy wspólne. Okazuje się, że jeśli chodzi o najważniejsze aspekty życia zawodowego, wszystkie grupy zgodnie wskazują na atrakcyjne wynagrodzenia oraz dobrą atmosferę w pracy. Nic w tym dziwnego, bo przecież każdy chce dobrze zarabiać i pracować w przyjaznym otoczeniu.

Chcemy podwyżek
Bardzo ważna dla większości pracowników jest stabilność zatrudnienia, ale tu z ogólnej zgody włamuje się pokolenie Y. Najmłodsi na trzecim miejscu w hierarchii ważnych rzeczy wymieniają docenienie ze strony pracodawcy. Przykładają też większą niż pozostałe grupy uwagę do tego, by praca była ciekawa. Pokolenie Z szczególnie ceni sobie – na tle innych – regularne podwyżki, zaś baby boomersi – dobre relacje z przełożonymi.