Echo wierzy w szeroko pojętą mieszkaniówkę

Grupa stawia na budowę mieszkań na sprzedaż i wynajem, rusza z akademikami. Nie narzeka na brak zainteresowanych biurami.

Publikacja: 28.03.2024 10:33

Inwestycja spółki Echo Investment.

Inwestycja spółki Echo Investment.

Foto: Mat. prasowe

Echo Investment w 2023 r. miało 67 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 127 mln zł rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży był stabilny, rzędu 490 mln zł, w kolejnych pozycjach sprawozdanie Echa to również tradycyjnie dużo zysków i strat czysto papierowych.

Echo bezpośrednio zajmuje się budową nieruchomości komercyjnych – głównie biur oraz rozwojem platformy PRS Resi 4 Rent (dostarcza mieszkania i ma 30 proc. udziałów). Z kolei przez notowany osobnie Archicom grupa buduje również mieszkania na sprzedaż – i ma tu duże ambicje.

Wynikowa bajaderka

Skonsolidowane przychody wzrosły o 13 proc., do 1,57 mld zł. Najwięcej, 1,29 mld zł (wzrost o 16,5 proc.) pochodziło ze sprzedaży mieszkań – grupa wydała klucze do 2122 lokali, o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. Kolejne duże pozycje to najem powierzchni biurowej i w centrach handlowych (ponad 170 mln zł) – co do zasady Echo jest deweloperem i spienięża nieruchomości komercyjne.

Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 487 mln zł, o 1 proc. mniej rok do roku. Wynik mieszkaniówki wzrósł o prawie 7 proc., do 403 mln zł – marża zmniejszyła się z 34 proc. do 31,2 proc.

Zysk operacyjny grupy był niższy o 34 proc. niż rok wcześniej i wyniósł 180 mln zł. Spadek to głównie wynik z wyceny portfela nieruchomości komercyjnych: w 2023 r. było to 76 mln zł pod kreską wobec 11 mln zł na minusie rok wcześniej. O jedną czwartą, do 106 mln zł, wzrosły koszty ogólnego zarządu.

Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 67 mln zł, o 47 proc. mniej rok do roku. Grupa zaksięgowała 68 mln zł zysku z tytułu różnic kursowych wobec 15 mln zł straty rok wcześniej oraz 97 mln zł udziału w zyskach jednostek ujmowanych metodą praw własności wobec 68 mln zł na plusie w 2022 r.

Czas na akademiki

W tym roku grupa skupi się na zwiększaniu pozycji na rynku mieszkaniowym. Archicom anonsował już wcześniej, że cel sprzedaży w 2024 r. to 3000 mieszkań – rok wcześniej grupa podpisała 1835 umów.

Celem Echa jest też dalszy rozwój w segmencie living. Platforma Resi 4 rent na koniec ub.r. liczyła 4,1 tys. mieszkań w sześciu miastach

Echo niedawno zawiązało joint-venture z Signal Capital Partners, które ma ambicję budowy sieci 5 tys. miejsc w prywatnych domach studenckich.

- W 2024 r. weszliśmy dobrze przygotowani do wykorzystania możliwości, jakie niesie ze sobą odbicie na rynku

mieszkaniowym i skalowanie działalności Archicomu. Silną pozycję rynkową grupy wspiera również sytuacja w sektorze komercyjnym i popyt na wielofunkcyjne projekty typu destinations – przekazał prezes Nicklas Lindberg w liście do akcjonariuszy. W 2023 r. ruszyły prace w ramach najnowszego tego typu projektu – Towarowa 22 w Warszawie, joint-venture z AFI Europe.

- Dywersyfikujemy nasz portfel z korzyścią dla inwestorów – zgodnie z zapowiedzią ogłosiliśmy nowe przedsięwzięcie joint-venture w sektorze prywatnych domów studenckich. Takie platformy jak nasze Resi4Rent i nowo utworzony projekt z akademikami to dla nas doskonała okazja, aby zwiększyć wykorzystanie banku ziemi, uzyskać honorarium dewelopera i docelowo zbudować produkt, który po osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru zostanie sprzedany, żeby zmaksymalizować zysk inwestorów – dodał Lindberg.

Popyt na biura

Prezes wskazał, że wszystkie ukończone budynki biurowe są obecnie w pełni wynajęte. Widać też duże zainteresowanie najemców biurowcami, które są w budowie — w odpowiedzi na niską podaż nowej powierzchni w kluczowych lokalizacjach. Nowe budynki będą gotowe w przyszłym roku. Echo spodziewa się ożywienia rynku inwestycyjnego na przełomie tego i przyszłego roku. - Nasze nowe projekty biurowe powstają obecnie w miastach z największym popytem. Równolegle rozwijaliśmy koncept powierzchni elastycznych CitySpace, który w całej Polsce oferuje już blisko 4 tys. stanowisk pracy – dodał Lindberg.

Nieruchomości handlowe w portfelu Echa – Galeria Młociny oraz Libero Katowice – są wynajęte w prawie 100 proc.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu