OECD zakłada powrót do reform polityki rolnej

Międzynarodowe napięcia w handlu mogą mieć dodatni wpływ na sektor rolnictwa prowadząc do nowych starań o zniesienie dopłat, które wypaczają produkcję i wymianę handlową - uważa OECD

Aktualizacja: 01.07.2019 18:35 Publikacja: 01.07.2019 18:22

OECD zakłada powrót do reform polityki rolnej

Foto: Pexels

Niemal 70 proc. transferów finansowych w rolnictwie przypada na działania, które zakłamują podejmowane decyzje, zwłaszcza gdy tworzą istotne różnice między cenami krajowymi i cenami na rynku światowym - ocenia organizacja z siedzibą w Paryżu w raporcie z 2019 r. o polityce rolnej.

Po sporym wysiłku na początku lat 00 dla zmniejszenia tych dopłat sprawa znajduje się od dekady niemal w martwym punkcie - stwierdza z ubolewaniem OECD. Spory handlowe cechujące od ponad roku międzynarodowe realia stworzyły nowe przeszkody w płynnym funkcjonowaniu rynków, pojawiły się nowe stawki celne, ale mogą one również skłonić kraje do bardziej energicznego zajęcia się tymi wypaczeniami, które długofalowo szkodzą wymianie handlowej - uważa dyrektor handlu i rolnictwa w OECD, Ken Ash.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rolnictwo
Cła na nawozy z Rosji wchodzą w czasie wojny Izraela z Iranem
Rolnictwo
FAO: żywność na świecie tańsza w maju, zwłaszcza zboża, oleje i cukier
Rolnictwo
Dlaczego masowo pada bydło na Białorusi? Ukrywany powód
Patronat Rzeczpospolitej
BIO_REACTION 2025
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Rolnictwo
VI Krajowe Dni Pola Bratoszewice 2025