W pierwszych siedmiu miesiącach 2015 r. eksport tego mięsa poza Unię Europejską zmalał o niemal 19 proc. W sumie na tzw. rynki trzecie trafiło wówczas z Polski nieco ponad 78,2 tys. to mięsa wieprzowego. Pomimo spadku, Polska obroniła szóste miejsce wśród największych unijnych eksporterów wieprzowiny – podaje za Komisją Europejską Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA).
Powodem tak dużego spadku sprzedaży zagranicznej jest trwające od ponad półtora roku embargo na naszą wieprzowinę. W przeciwieństwie do krajów UE, Polska nie może eksportować jej nie tylko do Rosji, ale także na Białoruś oraz do wielu krajów azjatyckich, w tym do Chin. Powodem jest wykrycie w naszym kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Łącznie od stycznia do lipca 2015 roku eksport wieprzowiny z UE zwiększył się o ponad 5 proc., do 1,67 mln ton. Niemcy poprawili swój wynik o prawie 19 proc., do ponad 436,3 tys. ton. Druga była Dania z niemal 311,7 tys. ton, co oznacza spadek rok do roku o 2,7 proc. Trzecie miejsce zajęła Hiszpania zwiększając eksport o 29 proc., do ok. 258,3 tys. ton.
FAMMU/FAPA podaje, że głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE były kraje azjatyckie: Chiny, Japonia, Korea Płd., Hongkong i Filipiny.
b.d.