„Rozumiem rolników”. Janusz Wojciechowski o protestach

Komisarz UE do spraw rolnictwa zaznacza swoje zasługi we wprowadzaniu embarga na import z Ukrainy czy ograniczanie obowiązku ugorowania. I podkreśla, jak mocno rozumie rolników.

Publikacja: 07.03.2024 16:14

„Rozumiem rolników”. Janusz Wojciechowski o protestach

Foto: tv.rp.pl

Janusz Wojciechowski był w czwartek rano gościem Radia Łódź. W rozmowie z Dorotą Matyjasik komisarz zapewnił, że rozumie protesty rolników. Jak stwierdził, przyczyny ekonomiczne są nie tylko krajowe, ale także „unijne” i wskazał tu na import. Pytany czy czuje się odpowiedzialny odparł wprost „Nie czuję się odpowiedzialny”.

Podkreślił jednak, że czuje się odpowiedzialny na tyle, na ile „odpowiedzialna jest cała UE”. Komisarz w wywiadzie podkreślał swoje zasługi na rzecz polskich rolników, na przykład pomoc o wartości 4 mld euro (z przypadającej na całą UE kwoty 10 mld) w ostatnim czasie.

W rozmowie mówił także, że Komisja Europejska wychodzi naprzeciw postulatom rolników związanym z Zielonym Ładem. Wskazał tu jako przykład ugorowanie.

Czytaj więcej

Protesty rolników i blokady dróg trwają. Zobacz gdzie są utrudnienia

- Pierwsza sprawa: ugorowanie będzie dobrowolne, a nie przymusowe – mówił Janusz Wojciechowski.

Również niepokojąca rolników kwestia ograniczenia stosowania środków ochrony roślin ma zostać uregulowana po myśli rolników, tak by nie musieli się ograniczać. Do tego mają dojść zmiany o charakterze technicznym, likwidujące biurokratyczne utrudnienia.

W czerwcu bieżącego roku ma wejść w życie także nowe rozporządzenie ograniczające import z Ukrainy: cukru, jajek i mięsa drobiowego (o mięso drobiowe, w związku z różnymi normami dotyczącymi stosowania antybiotyków itp. w hodowli rolnicy mają obecnie duże pretensje). 

- To ja to spowodowałem – zapewnił Wojciechowski.

Komisja Europejska, jak zauważył serwis TVN24, nieco zdystansowała się od wypowiedzi Janusza Wojciechowskiego. Rzecznik KE Olof Gill stwierdził, że komisarz „wypowiadał się we własnym imieniu”.

Rolnictwo
Polska wspomaga wojenną kasę Rosji importując nawozy. Najwięcej w UE
Rolnictwo
Węgry ograniczą import produktów rolnych z Ukrainy. Rosja zadowolona
Rolnictwo
Największy producent wina Rosji w mackach Kremla. Parodia w sądzie
Rolnictwo
Przybywa zboża z Rosji w Europie. Dojrzewa pomysł na cła
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rolnictwo
Putin zawłaszcza jeden z największych agroholdingów w Rosji. To biznes z USA