W fermie hodowli drobiu w gminie Notre-Dame-de-Riez w Wandei, w zachodniej Francji stwierdzono na początku stycznia pierwsze od czasu masowych szczepień drobiu ognisko wysoce zakaźnego wirusa ptasiej grypy — podała prefektura tego regionu.
Całe stado zostało zlikwidowane, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa. Rolnik otrzyma odszkodowanie za poniesione straty. Wszystkie te kaczki zostały zaszczepione w listopadzie, zgodnie z przepisami. Szczepienie nie likwiduje jednak całkowicie ryzyka infekcji w razie pojawienia się wirusa ptasiej grypy w stadzie, jedynie ogranicza jego rozchodzenie się w ptasich odchodach — wyjaśniono. Od 5 grudnia obwiązuje we Francji stan podwyższonego ryzyka bardzo zakaźnej ptasiej grypy.
Prefektura podjęła też dodatkowe działania zapobiegawcze. Wprowadzono dwie strefy ochrony i nadzoru, pierwszą w promieniu 3 km wokół zakażonego gospodarstwa i drugą o promieniu 10 km. „Wszystkie miejsca trzymania drobiu podlegają konkretnym zaleceniom. Zakazuje się zwłaszcza wszelkiego przemieszczania ptaków, poza zwolnieniami wydawanymi przez regionalne władze ochrony ludności DDPP. Należy też wzmocnić nadzór stosując samokontrole, które stały się obowiązkowe na mocy decyzji prefekta”.
Czytaj więcej
Ciepła jesień opóźniła migrację dzikich ptaków, nośników wirusa ptasiej grypy przyczyniając się do szybkiego zwiększenia liczby ognisk tej epizootii w Europie.
„Uczestnicy sektora hodowli powinni czuwać na całym terytorium nad surowymi działaniami w zakresie biobezpieczeństwa, aby nie dopuścić do pojawienia się wirusa w hodowlach za pośrednictwem dzikiej fauny i działań ludzkich, unikać jego rozchodzenia się z jednej hodowli na inną”. Te zalecenia mają też zastosowanie do posiadaczy ptaków podwórkowych i ozdobnych — ogłosił prefekt Wandei.