Ulewy czterokrotnie intensywniejsze od normy opadów nawiedziły regiony na północ od stanu Minas Gerais, głównego kawowego regionu w Brazylii. W ubiegłym roku przez Brazylię przeszła fala przymrozków, rolnicy odczuli też skutki najpoważniejszej suszy od 90 lat. Ucierpiały od tego zwłaszcza zasiewy soi na samym południu kraju, z powodu burz pod koniec grudnia straciło życie 20 osób w stanie Bahia — pisze Reuter. W odróżnieniu od poprzednich kataklizmów dodatkowe nawodnienie gruntów może poprawić warunki na plantacjach.

Eustaquio Goncalves, który pomaga w prowadzeniu 460-hektarowej plantacji krzewów kawy arabica w Pirapora, na północy Minas Gerais poinformował, że od października wielkość opadów wyniosła ponad metr. — Zwykle mamy znacznie mniej deszczu w całym roku — dodał. Nadmierne opady powodują, że zielone jeszcze ziarna kawy spadają, nie pozwalają też na idealne zbieranie ich maszynami, a wilgoć ułatwia rozchodzenie się chorób i pasożytów. Goncalves ocenia, że wydajność plantacji z hektara zmaleje do ok. 40 worków po 60 kg z wcześniej spodziewanych 50 worków. W niektórych miejscowościach, np. w Taiobeiras w tym samym stanie, całe plantacje kawy znalazły się pod wodą, bo wystąpiła z brzegów rzeka Pardo. Tam nie będzie w ogóle co zbierać.

Czytaj więcej

Rekordowe ceny bawełny

Dodatkowa wilgoć poprawiła z kolei warunki wegetacji w innych rejonach, gdzie opady deszczu były mniej intensywne, w głównym kawowym pasie na południu Minas Gerais — uwaga badacz José Braz Matiello. — Większość pól leży tam nieco wyżej, więc nie grozi im zalanie — dodał i spodziewa się też lepszej kampanii w 2023 r.

Bank inwestycyjny Itau BBA stwierdził, że ostatnie opady nie zwiększą liczby ziaren kawy, bo skończył się już okres kwitnienia, ale te co zawiązały się, będą większe, lepszej jakości i bardziej atrakcyjne dla klientów. Większe ziarna sprawią, że mniej ich trzeba będzie do zapełnienia typowego worka. — Ludzie zwykle przesadzają ze stratami z powodu deszczu, Normalnie jest z niego więcej korzyści niż strat — uważa analityk rynku surowców rolnych Shawn Hackett.