Chiny skupiły połowę zbóż świata. To dlatego żywność jest droga

Chiny zwiększają zakupy podstawowych produktów żywnościowych, przechowując miliony ton ryżu, kukurydzy i zbóż w państwowej rezerwie, której wielkość przekracza łącznie rezerwy wszystkich innych krajów świata.

Publikacja: 29.12.2021 15:40

Chiny skupiły połowę zbóż świata. To dlatego żywność jest droga

Foto: Bloomberg

Departamentu Rolnictwa USA oszacował, że Chiny przechowują w magazynach 69 proc. światowej kukurydzy, 60 proc. ryżu, 51 proc. pszenicy i ponad 30 proc. soi. W ciągu ostatniej dekady udział ten wzrósł o około 20 punktów procentowych. W 2020 roku Chiny zakupiły żywność za rekordową kwotę 98,1 miliarda dolarów, zwiększając import o 22 proc. w ciągu roku i 360 proc. w ciągu dekady.

Czytaj więcej

Spekulanci windują ceny zbóż na światowych rynkach

Państwowe zapasy żywności w Chinach osiągnęły historycznie wysoki poziom, powiedział w listopadzie szef Krajowej Administracji Rezerw Zbóż Qin Yuyun. „Nasze rezerwy pszenicy pokrywają potrzeby na półtora roku” i dodał, że kraj „nie ma absolutnie żadnego problemu z żywnością”, cytuje portal finanz.ru

Jeden z największych chińskich magazynów, w którym zboże i fasola są przechowywane w 310 gigantycznych silosach, znajduje się w porcie Dalian na północnym zachodzie kraju. Kukurydza, pszenica i soja są tam wysyłane ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Dostawy wzrosły 2-12 razy w ciągu ostatnich pięciu lat.

Import rośnie, ponieważ produkcja krajowa od 2015 roku znajduje się w stagnacji. Chińskie rolnictwo ma niskie plony z powodu m.in. zanieczyszczenia gleby, przestarzałych metod oraz ucieczki ludzności wiejskiej do megamiast.

„Nagromadzenie zapasów w Chinach jest jedną z przyczyn wzrostu cen żywnośc na całym świecie, mówi Akio Shibata, prezes Instytutu Badań nad Zasobami Naturalnymi w Tokio.

Czytaj więcej

Chiny tracą co roku 25 mln ton zboża z powodu złego przechowywania

W listopadzie indeks cen żywności FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) osiągnął rekordowy w ciągu dekady poziom. Wskaźnik, który śledzi 95 podstawowych produktów spożywczych, zyskał 1,2 proc. m/m i 27,3 proc. r/r. Ceny zbóż wzrosły w ciągu roku o 23,2 proc., olejów roślinnych o 53 proc., nabiału o 19,1 proc., mięsa o 17,6 proc., cukru o prawie 40 proc.

- Ceny żywności rosną na świecie w tempie nienotowanym od prawie połowy wieku, zauważył Alistair Smith, starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie Warwick.

Ze względu na gazowy szok w Europie zatrzymały się zakłady nawozowe, a ceny poszybowały w górę: cena mocznika wzrosła o 100 proc. Ceny nawozów potasowych i fosforowych skoczyły 2-3 razy. To zapowiada nową falę podwyżek cen żywności, która uderzy w pierwszej kolejności w kraje najbiedniejsze. „Przechodzimy teraz przez drugą falę inflacji i oczywiście będzie trzecia” – powiedział pierwszy wicepremier Rosji  Andriej Biełousow, przemawiając na forum „Made in Russia” 10 grudnia. Według Biełousowa kolejny wzrost inflacji stanie się „szczególnie” zauważalny w drugiej połowie 2022 roku.

Rolnictwo
Bruksela przedłuży zakaz importu zboża z Ukrainy do Polski i sąsiadów
Rolnictwo
Rosja przedłuża porozumienie zbożowe z Ukrainą. "Dzięki wysiłkom Turcji"
Rolnictwo
Niebawem korytarz zbożowy przez Morze Czarne może przestać istnieć
Rolnictwo
Słowacja i Węgry zalane ukraińskim zbożem. Problem z wypłatą 100 mln euro
Rolnictwo
Brukselska awantura o pieniądze dla polskich rolników
Rolnictwo
Kryzys zbożowy: Słowacja już zdjęła zakaz importu z Ukrainy, Węgry jeszcze nie