Departamentu Rolnictwa USA oszacował, że Chiny przechowują w magazynach 69 proc. światowej kukurydzy, 60 proc. ryżu, 51 proc. pszenicy i ponad 30 proc. soi. W ciągu ostatniej dekady udział ten wzrósł o około 20 punktów procentowych. W 2020 roku Chiny zakupiły żywność za rekordową kwotę 98,1 miliarda dolarów, zwiększając import o 22 proc. w ciągu roku i 360 proc. w ciągu dekady.

Czytaj więcej

Spekulanci windują ceny zbóż na światowych rynkach

Państwowe zapasy żywności w Chinach osiągnęły historycznie wysoki poziom, powiedział w listopadzie szef Krajowej Administracji Rezerw Zbóż Qin Yuyun. „Nasze rezerwy pszenicy pokrywają potrzeby na półtora roku” i dodał, że kraj „nie ma absolutnie żadnego problemu z żywnością”, cytuje portal finanz.ru

Jeden z największych chińskich magazynów, w którym zboże i fasola są przechowywane w 310 gigantycznych silosach, znajduje się w porcie Dalian na północnym zachodzie kraju. Kukurydza, pszenica i soja są tam wysyłane ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Dostawy wzrosły 2-12 razy w ciągu ostatnich pięciu lat.

Import rośnie, ponieważ produkcja krajowa od 2015 roku znajduje się w stagnacji. Chińskie rolnictwo ma niskie plony z powodu m.in. zanieczyszczenia gleby, przestarzałych metod oraz ucieczki ludzności wiejskiej do megamiast.

„Nagromadzenie zapasów w Chinach jest jedną z przyczyn wzrostu cen żywnośc na całym świecie, mówi Akio Shibata, prezes Instytutu Badań nad Zasobami Naturalnymi w Tokio.

Czytaj więcej

Chiny tracą co roku 25 mln ton zboża z powodu złego przechowywania

W listopadzie indeks cen żywności FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) osiągnął rekordowy w ciągu dekady poziom. Wskaźnik, który śledzi 95 podstawowych produktów spożywczych, zyskał 1,2 proc. m/m i 27,3 proc. r/r. Ceny zbóż wzrosły w ciągu roku o 23,2 proc., olejów roślinnych o 53 proc., nabiału o 19,1 proc., mięsa o 17,6 proc., cukru o prawie 40 proc.

- Ceny żywności rosną na świecie w tempie nienotowanym od prawie połowy wieku, zauważył Alistair Smith, starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie Warwick.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Ze względu na gazowy szok w Europie zatrzymały się zakłady nawozowe, a ceny poszybowały w górę: cena mocznika wzrosła o 100 proc. Ceny nawozów potasowych i fosforowych skoczyły 2-3 razy. To zapowiada nową falę podwyżek cen żywności, która uderzy w pierwszej kolejności w kraje najbiedniejsze. „Przechodzimy teraz przez drugą falę inflacji i oczywiście będzie trzecia” – powiedział pierwszy wicepremier Rosji  Andriej Biełousow, przemawiając na forum „Made in Russia” 10 grudnia. Według Biełousowa kolejny wzrost inflacji stanie się „szczególnie” zauważalny w drugiej połowie 2022 roku.