Spożycie kukurydzy cukrowej w naszym kraju wynosi niespełna 0,5 kg na mieszkańca. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych przekracza 10 kg. Dystans ten chce zmniejszyć Polski Związek Producentów Kukurydzy (PZPK). W 2014 r. zrobił pierwszy krok przeprowadzając kampanię „Kukurydza – słoneczne ziarno zdrowia" finansowaną ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Kolejne działania planowane są na przyszły rok.
- Mamy jeszcze wiele do zrobienia w kwestii promocji spożycia kukurydzy wśród Polaków – zaznacza Roman Warzecha , członek rady PZPK,
który prawie od 25 lat prowadzi liczne badania nad uprawą i hodowlą kukurydzy.
Kukurydzę cukrową (potocznie zwaną również słodką) uprawia się na ok. 7 tysiącach hektarów, z czego około 5,5 tys. ha na potrzeby przemysłu przetwórczego (głównie na ziarno konserwowane w puszkach i na mrożone kolby). W 2014 r. łączna powierzchnia upraw w Polsce osiągnęła 1,1 mln ha. Z tego 500 tys. ha to zasiewy na kiszonkę, a ok. 600 tys. ha to kukurydza na ziarno. - Wśród wszystkich roślin produkcji polowej, w uprawie kukurydzy dokonał się w największy postęp. Dotyczy to zarówno całego świata, jak naszego kraju – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prof. Tadeusz Michalski, prezes PZPK. - Kukurydza jest dziś szeroko uprawiana na terenie całej Polski, nie tylko na kiszonkę, ale także na ziarno. Plony kukurydzy ziarnowej są blisko dwukrotnie większe niż średnie plony zbóż. Jeszcze 15 lat temu ziarno kukurydzy wyprodukowane w Polsce zaspokajało 10-20 proc. potrzeb, dziś produkcja w pełni pokrywa nasze zapotrzebowanie, a nawet konieczny jest eksport 1-1,5 mln ton – dodał.
Polski Związek Producentów Kukurydzy szacuje, że średnie plony kukurydzy w tym roku wyniosą ok. 60dt/ha. Najsłabsze zbiory zapowiadane są na północy kraju. Rolników nie rozpieszczają również ceny – średnio za kukurydzę o wilgotności 30 proc. otrzymuje się w skupach 350 zł/t netto. Ta niekorzystna sytuacja może wpłynąć na wielkość przyszłorocznej produkcji, której areał może spaść do 10 proc. z rokiem bieżącym.