Nowe propozycje dotyczące importu GMO na rynek unijny

Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycje upraszczające zasady dopuszczania na rynek produktów genetycznie modyfikowanych (GMO).

Aktualizacja: 22.04.2015 13:30 Publikacja: 22.04.2015 12:53

Nowe propozycje dotyczące importu GMO na rynek unijny

Foto: Bloomberg

- Cieszę się, że możemy wywiązać się z jednego z istotnych zobowiązań podjętych przez tę Komisję - przeglądu prawodawstwa dotyczącego podejmowania decyzji w kwestii GMO. Komisja wsłuchuje się w obawy wyrażane przez wielu obywateli Europy, odzwierciedlone w stanowiskach ich rządów krajowych. Przyjęcie dzisiejszego wniosku, w pełnej zgodności z zasadą pomocniczości, zapewni państwom członkowskim większą swobodę w zakresie wykorzystywania GMO zatwierdzonych przez UE w żywności i paszy na ich terytoriach – komentuje Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitus.

Nowe przepisy dotyczące importu żywności GMO mają być zbliżone do tych dotyczących upraw roślin GMO, obowiązujących od 2 kwietnia tego roku. Zgodnie z nimi ostateczną decyzję, czy pozwolić na uprawy modyfikowanych roślin, podejmują rządy krajów członkowskich.

Obecnie w Unii Europejskiej do uprawy dopuszczona jest tylko genetycznie modyfikowana, odporna na insekty kukurydza MON 810. Uprawa genetycznie zmodyfikowanego ziemniaka Amflora firmy BASF - początkowo dozwolona przez Komisję Europejską - została zakazana przez Trybunał Unii Europejskiej w 2013 roku.

Jak tłumaczy KE celem nowego podejścia jest osiągnięcie równowagi pomiędzy utrzymaniem unijnego systemu zatwierdzania, a swobodą państw członkowskich w zakresie decydowania o stosowaniu GMO na swoim terytorium. „Ponieważ istotne jest zachowanie jednolitego systemu zarządzania ryzykiem, jako że zapewnia on taki sam poziom ochrony w całej UE, obecnie obowiązujący system zatwierdzania, oparty na badaniach naukowych i przepisach dotyczących etykietowania, zapewniających konsumentom możliwość wyboru, nie zostanie zmieniony. Zmieni się to, że po zatwierdzeniu GMO do użytku jako żywności lub paszy w Europie, państwa członkowskie będą miały możliwość zdecydowania o wyłączeniu danego GMO z zastosowania w ich łańcuchu żywnościowym" – informuje KE.

Wniosek ustawodawczy zostanie przekazany do Parlamentu Europejskiego i Rady Europy do rozpatrzenia w trybie zwykłego procesu legislacyjnego.

Dziś na rynek unijny może trafiać 58 produktów GMO, głównie pasz dla zwierząt. Planowana reforma zakłada, że KE będzie, jak dotąd, wydawać decyzje autoryzacyjne dotyczące importu GMO na podstawie opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Jednak potem każdy kraj będzie mógł indywidualnie nie wprowadzać takiej decyzji w życie, powołując się na inne argumenty: środowiskowe, porządku publicznego, planowania przestrzennego, społeczne itp.

Rolnictwo
Unijni komisarze przyjechali do Polski. Padły ważne dla rolników deklaracje
Rolnictwo
Komisarz Hansen: 14 maja przedstawię pakiet upraszczający Wspólną Politykę Rolną
Rolnictwo
FAO: Ceny żywności na świecie znów poszły w górę. Spadły ceny olejów roślinnych
Rolnictwo
„Nie chcemy zasiłków, chcemy pracy!” – Rolnicy walczą o przetrwanie swoje i polskiego rolnictwa
Materiał Promocyjny
EnviAgri – cyfrowe wsparcie rolników