Jarosław Pinkas: Popieram zamknięcie szkół w odpowiednim momencie

Mamy sygnały od rodziców, że domagają się zamknięcia szkół - mówi prof. Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny.

Aktualizacja: 11.03.2020 05:00 Publikacja: 10.03.2020 18:50

Jarosław Pinkas: Popieram zamknięcie szkół w odpowiednim momencie

Foto: Rzeczpospolita/ Robert Gardziński

Poznań we wtorek zdecydował, że od środy zamknięte będą w mieście wszystkie szkoły, żłobki i przedszkola. Jak pan to ocenia?

Samorządy mają prawo do podejmowania takich decyzji. W Poznaniu zdiagnozowano pacjenta z koronawirusem SARS-CoV-2. Lokalne władze, po przeprowadzeniu analizy ryzyka, podjęły taką decyzję.

Czytaj także:

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja na żywo

Wiele osób spodziewało się, że dojdzie do zamknięcia szkół w całej Polsce. Jednak premier podczas konferencji prasowej zapowiedział tylko odwołanie imprez masowych – co zresztą rekomendował pan już wcześniej.

Odwołanie zajęć szkolnych jest bardzo skomplikowaną procedurą logistyczną związaną m.in. z tym, że trzeba znaleźć jakieś formy opieki nad dziećmi. Niemniej jednak w wielu przypadkach i zgodnie z zaleceniami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zamknięcie szkół jest jedną z form przerywania łańcucha transmisji wirusa. Jestem zwolennikiem wprowadzenia tego rozwiązania w odpowiednim czasie. Oczywiście podjęcie takiej decyzji będzie zależało od tego, jak rozwinie się dalsza sytuacja. Dziś decyzję o zamknięciu szkół podjęły np. Czechy.

Dlaczego należałoby zamknąć szkoły, skoro widzimy, że dzieci chorują stosunkowo rzadko, a choroba ma u nich lekki przebieg?

To prawda, dzieci wśród osób z koronawirusem to zaledwie ułamek przypadków. Problem jednak w tym, że choć choroba może u nich przebiegać bezobjawowo, mogą przenosić wirusa na osoby starsze, np. swoich dziadków, którzy się nimi opiekują. Zamykając szkoły, chronilibyśmy osoby szczególnie narażone, np. seniorów. Przy okazji dodam, że dla osób starszych na stronie głównego inspektora sanitarnego znajdują się informacje o tym, w jaki sposób chronić się przed wirusem.

Nie obawia się pan złości rodziców, którzy zdenerwują się tym, że dzieci nie chodzą do szkoły? Może zamykanie szkół to działanie na wyrost? Mamy w Polsce zaledwie 21 zdiagnozowanych przypadków.

Przeciwnie, mamy wiele sygnałów od rodziców, którzy domagają się zamknięcia szkół. Obowiązująca od niedzieli specustawa przewidziała takie sytuacje. Możliwe, że są to działania trochę na wyrost, ale zależy nam na tym, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, a nie tylko skupiać się na jego skutkach. Czas, aby Polacy byli mądrzy przed szkodą.

Czy zamknięcie szkół to zapewni?

Pomoże. By powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, potrzeba zdrowego rozsądku wszystkich Polaków i stosowania się do zaleceń podawanych przez autorytety medyczne. Choroby nie powstrzyma, choć takie informacje pojawiają się w internecie, ani picie ciepłej wody, ani zażywanie witaminy C.

Ważna jest odpowiedzialność za siebie i za innych, ale także ludzka życzliwość, np. wsparcie starszych sąsiadów w codziennych zakupach. Dobrze by było, gdyby unikali miejsc, w których może dojść do zakażenia. Na szczęście w ostatnich dniach można zobaczyć wiele takich dobrych gestów. Polacy fantastycznie potrafią się mobilizować.

Poznań we wtorek zdecydował, że od środy zamknięte będą w mieście wszystkie szkoły, żłobki i przedszkola. Jak pan to ocenia?

Samorządy mają prawo do podejmowania takich decyzji. W Poznaniu zdiagnozowano pacjenta z koronawirusem SARS-CoV-2. Lokalne władze, po przeprowadzeniu analizy ryzyka, podjęły taką decyzję.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Publicystyka
Wyborcza dezinformacja od kuchni. Węgierscy analitycy obnażają machinę Orbána
Publicystyka
Tomasz Krzyżak: Ofiary pedofilii czekają na ruch biskupów
Publicystyka
Estera Flieger: Donald Tusk czuje gniew. Śmierć żołnierza powinna postawić granicę polaryzacji
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Publicystyka
Rusłan Szoszyn: Rosja grozi Polakom bronią atomową. Dlaczego nie Amerykanom, Brytyjczykom czy Francuzom?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży