W wyniku kolejnych głosowań nad poprawkami do nowelizacji ustawy refundacyjnej i nad samą ustawą (za – 229, przeciw – 62, wstrzymujących się – 146) Sejm uchwalił zmiany w ustawie refundacyjnej.
Jeśli tę decyzję potwierdzi Senat i podpisze prezydent – lekarze nie będą karani finansowo za niewłaściwie wypisane recepty. Jednak kary finansowe wraz z odsetkami będą egzekwowane od aptekarzy. Obie grupy do momentu wejścia w życie tej nowelizacji zostaną objęte abolicją.
Sejm zgodził się, by aptekarze ukarani przez kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia mogli składać zażalenia na ich decyzje do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ (a w drugiej instancji – do prezesa NFZ). Ustawa refundacyjna, która weszła w życie 1 stycznia, nie przewidywała takiej możliwości.
Grzegorz Kucharewicz, szef Naczelnej Izby Aptekarskiej tuż po głosowaniu nie krył zdziwienia postawą sejmowej większości:
Podpisaliśmy przecież porozumienie, w tym porozumieniu była też gwarancja, że nie będziemy też karani z tytułu nie swoich błędów. Tu jednak została kara z tytułu nie swoich błędów.