Wśród kibiców piłkarskich w naszym kraju bardzo popularna jest przyśpiewka "Kto nie skacze, ten z policji/klubu rywala", któremu towarzyszy rzecz jasna energiczne skakanie. Okazuje się, że zwyczaj ten - choć lekko zmodyfikowany - coraz częściej rozprzestrzenia się na inne niż sportowe aspekty naszego życia. Jednym z największych propagatorów kultury kibicowskiej w polskiej polityce jest np. duet Mariusz Janicki - Wiesław Władyka z "Polityki".
Kiedy bowiem partia rządząca notuje niepokojące spadki, na pomoc zawsze przyjdą redaktorzy tygodnika, intonując, z podziwu godnym zaangażowaniem, świętą przyśpiewkę: "Kto nie skacze/Ten za PiS-em/ Hop hop hop!"
Nie zawodzą też i w tej obecnej, trudnej dla Platformy chwili, kiedy od partii zaczynają odchodzić najwierniejsi dotąd zwolennicy. Stąd i ich najnowszy tekst, wyjaśniający - jak głosi podtytuł - "czego nie widzą krytycy Platformy".
Na początku jednak diagnoza zjawiska. Dlaczego spada popularność PO? Czy dlatego że być może źle rządzi? Nie. Wszystko jest w głowie wyborców.
Niewiara w zwycięstwo PO w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych sprawia, że u rozczarowanych rządami Tuska uruchamiają się dwa (znane z fachowej literatury jako redukcja dysonansu poznawczego) psychospołeczne procesy. Pierwszy z nich polega na tym, że skoro Platforma ma przegrać, to znaczy, że zawiodła i muszą być tego przyczyny, a więc pojawia się tendencja do obrzydzania tej formacji.