Tym wszystkim, którzy narzekają na światowy wzrost populizmu, uprzejmie proponuję, by choć na chwilę zwrócili uwagę na uprzywilejowanie wykształciuchów, którego ci zgodnie ze swoim interesem uwielbiają nie zauważać.
Wszystkie badania potwierdzają, że dziedziczenie kapitału uprzywilejowuje start następnego pokolenia. Wiemy także, że dziedziczony kapitał to nie tylko bogactwo, ale także ciemna strona pozytywnego skądinąd zjawiska, jakim jest kapitał społeczny. Ta ciemna strona to nepotyzm elit. Nie każdy potomek wybitnego aktora, muzyka czy malarza ma równy przodkom talent, a jednak ogromna nadreprezentacja dzieci artystów w elitarnych szkołach artystycznych wskazuje na powszechnie znane, ale wcale nieczęsto potępiane społecznie zjawisko.
Racjonalne wybory
Podobnie rzecz się ma w wypadku lekarzy, menedżerów, prawników, czyli tych wszystkich lukratywnych zawodów, które gwałtownie podnoszą szanse na odniesienie sukcesu.
Czytaj więcej
Czy słuszne jest, żeby opozycja wdawała się w licytację na obietnice z PiS? Są inne możliwości wy...
Nie jest to oczywiście wyłącznie polskie zjawisko i nie odnosi się też wyłącznie do dziedzin oczywistych. W amerykańskim futbolu, najpotężniejszym biznesowo sporcie świata, jest profesja, która nie wymaga specjalnych talentów sportowych, a gwarantuje wysokie zarobki nawet na niższych stanowiskach i profesja ta, czyli sztaby trenerskie, pełna jest dzieci i kuzynów głównych trenerów. Notabene sytuacja ta dotyczy głównie białych, ponieważ w sporcie zdominowanym przez mniejszości znakomitą większość stanowisk zarządczych i trenerskich zajmują niezbyt uzdolnieni sportowo przedstawiciele klasy uprzywilejowanej.