Jerzy Surdykowski: Opamiętajcie się

Nie ma głupszej i bardziej daremnej dyskusji niż toczący się od dłuższego czasu spór o wspólną listę opozycji w jesiennych wyborach.

Publikacja: 21.03.2023 03:00

Jerzy Surdykowski: Opamiętajcie się

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

Razem czy osobno? No i kto jest winien, że wymarzona jedność jest odległa o rozmiar baaardzo długiego stołu, przy którym zresztą nie toczą się już od wielu tygodni żadne konstruktywne rozmowy. A czas nieubłaganie upływa.

Dziś – mniej więcej na pół roku przed wyborami – sytuacja jest jeszcze gorsza niż przed rokiem, kiedy dopiero zaczęto przebąkiwać o wspólnej liście, która dałaby opozycji zwycięstwo, a demokracji ratunek. Tymczasem partie i partyjki kłócą się ze sobą, liderzy są wzajemnie poobrażani, Tusk – jako przywódca większości – zmierza podobno do podporządkowania sobie wszystkiego, a pomniejsi partnerzy zachowują się tak, jakby wcale nie chcieli odsunąć PiS-u od władzy, tylko umościć sobie wygodne fotele w opozycyjnych klubach. Jedynym plusem jest pakt senacki, ale to tylko powtórka porozumienia, które w 2019 roku dało zwycięstwo w izbie podobno „wyższej”, ale faktycznie niewiele mogącej. Gra toczy się o Sejm, bo tam znajduje się źródło władzy.

Czytaj więcej

Michał Kolanko: Czy dyskusja o jednej liście pomaga czy szkodzi opozycji?

Z opozycyjnego bałaganu i niepozbierania płynie dziś do wyborcy jeden komunikat: opozycja się kłóci, więc nie inaczej będzie rządzić. Lepsza już jest prawica, wprawdzie nie bardzo zjednoczona, ale przynajmniej posłuszna przywódcy z Nowogrodzkiej. Jest to sygnał zabójczy dla opozycji i już widać w sondażach, jak coraz mocniej obciąża przewidywany wynik.

Tymczasem nie jest ważne, czy będzie jedna lista czy może trzy; najważniejsze jest przekonanie wyborcy, że dzisiejsza opozycja jest zdolna do rządzenia i kieruje się interesem Polski demokratycznej, a nie kanapowymi celami partii. Jeśli liderzy nie potrafią ustalić wspólnej listy, to na pół roku przed wyborami jest najwyższy czas na pokazanie, że opozycja ma wspólnego kandydata na premiera, jest drużyną grającą do jednej bramki, że wszystkie partie akceptują krótki, kilkupunktowy plan odbudowy państwa po wygranych wyborach. Tym wspólnym kandydatem nie musi przecież być Donald Tusk, bo upartyjnionej telewizji (rzekomo Polskiej) udało się zrobić z niego uosobienie zła. Tylko tyle i aż tyle.

Do opozycyjnych liderów można zwrócić się jedynie z tytułowym wezwaniem i jednocześnie alarmem. Ostatnie półrocze jest stracone, jesteśmy na drodze ku klęsce.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: O jednego za mało, by przełamać impas
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Wielkanoc zwalnianych
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Gomułka: Jak zakończyć wojnę, jeśli nikt jej nie wygra
Opinie Prawne
Kardas, Gutowski: Jak zrobić z sądów odwoławczych sądy kapturowe
Opinie polityczno - społeczne
Mariusz Cieślik: Znachor polskiej duszy
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Putin do Hagi, a co z Wołyniem?