Reklama
Rozwiń

Koniec PSL Mikołajczyka

Dokładnie 70 lat temu ruszył tzw. proces krakowski, najważniejszy z wielu pokazowych procesów wytoczonych w tym czasie organizacjom opozycyjnym względem instalującego się w Polsce sowieckiego reżimu.

Aktualizacja: 11.08.2017 19:10 Publikacja: 11.08.2017 19:06

Koniec PSL Mikołajczyka

Foto: Fotorzepa, Dorota Nowacka

Władza komunistyczna postanowiła jawnie uderzyć w „reakcję”, a pod tym pojęciem rozumiała m.in. legalnie działające Polskie Stronnictwo Ludowe i dawną Polską Partię Socjalistyczną. Przed „ludowym” sądem stanęli działacze Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" oraz PSL Stanisława Mikołajczyka.

Proces rozpoczął się w poniedziałek 11 sierpnia 1947 r. przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie w sali Sądu Okręgowego przy ul. Senackiej 1. Obecnie sala ta jest własnością Muzeum Archeologicznego. Najważniejszymi oskarżonymi byli prezes II Zarządu Głównego WiN płk Franciszek Niepokólczycki oraz wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Krakowie Stanisław Mierzwa - sądzony wcześniej w procesie szesnastu przywódców polskiego Państwa Podziemnego w Moskwie. Obok nich zasiedli inni działacze WiN i PSL.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Publicystyka
Dariusz Lasocki: 10 powodów, dla których wstyd mi za te wybory
Publicystyka
Marek Kutarba: Czy polskimi śmigłowcami AH-64E będzie miał kto latać?
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Rząd Tuska prosi się o polityczny Ku Klux Klan i samozwańcze rasistowskie ZOMO
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Nastroje po wyborach, czyli samospełniająca się przepowiednia
Publicystyka
Marek Migalski: Jak prezydent niszczy państwo – cudy nad urną i rosyjskie boty