Europa nigdy nie była tak otwarta i przejrzysta jak dziś. Zawdzięczamy to w dużej mierze przemianom demokratycznym, jakie miały miejsce w ostatnich dziesięcioleciach. Równocześnie jednak czterech na pięciu obywateli europejskich uważa, że korupcja stanowi poważny problem w ich kraju, a dane przekazywane przez Transparency International wskazują, że co 20. obywatel wręczył w ubiegłym roku łapówkę. Nie ulega wątpliwości, że wojna z korupcją w UE wymaga jeszcze wiele pracy.
Do skutecznej walki z tym problemem potrzebne są przede wszystkim przejrzystość, odpowiedzialność i uczciwość. Najważniejsze są jednak wola polityczna i zdecydowanie ze strony przywódców i decydentów na wszystkich szczeblach. Istnieje już wiele mechanizmów służących do obserwowania, w jaki sposób kraje walczą z korupcją, ale nie przyniosą one realnych zmian, jeżeli nie będą im towarzyszyły determinacja polityczna i bezkompromisowe podejście do kwestii egzekwowania przepisów. Co więcej, istniejące mechanizmy antykorupcyjne mają charakter międzynarodowy, a nie europejski.
Dlatego też Komisja Europejska postanowiła dziś stworzyć specjalny unijny mechanizm monitorowania i oceny – sprawozdanie o zwalczaniu korupcji w UE. W sposób uczciwy i bezpośredni przedstawiony w nim zostanie stan działań antykorupcyjnych – ich mocne i słabe strony, porażki i osiągnięcia – w 27 państwach członkowskich UE. Sprawozdanie to będzie przygotowywane przez Komisję na podstawie różnorodnych sprawozdań ekspertów i innych źródeł. Będzie publikowane co dwa lata, począwszy od 2013 r.
Użyteczna podstawa
Zamiast skupiać się na rozwiązaniach instytucjonalnych i przepisach prawa, w sprawozdaniu należy przyjrzeć się, w jaki sposób państwa członkowskie rzeczywiście egzekwują standardy antykorupcyjne na swoim terytorium, czy uczą się od siebie wzajemnie i w jaki sposób wykonują w praktyce zalecenia różnych organizacji międzynarodowych. Sprawozdanie nie może, rzecz jasna, zawierać szczegółowego omówienia sytuacji we wszystkich
27 krajach. Ujęte w nim zostaną w szczególności pewne kluczowe tematy, takie jak korupcja w ramach zamówień publicznych czy też ochrona osób zgłaszających przypadki nadużycia. Przedstawione w nim zostaną nowe tendencje w zakresie korupcji na poziomie całej UE. Sprawozdanie będzie także zawierało niezbędne zalecenia dla państw członkowskich.