Kursy za pieniądze i łapówka za nadwykonania. Przegląd prasy Anny Wojdy

Przegląd prasy: Specjalistą w danej dziedzinie można stać się już za kilkadziesiąt złotych. I to bez żadnej kontroli, czy czegoś rzeczywiście się nauczyliśmy. Pieniądze – i to duże – potrzebne są też na odrolnienie choć kawałka ziemi w mieście. Grube zaś miliony trzeba mieć, by przekupić urzędnika w NFZ.

Aktualizacja: 13.11.2014 08:22 Publikacja: 13.11.2014 07:56

Anna Wojda

Anna Wojda

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

„Rzeczpospolita" na pierwszej stronie pisze o problemach inwestorów. Pojawił się kolejny kosztowny i biurokratyczny obowiązek. Od 5 września trudniej załatwić na terenie miast formalności budowlane. Wszystko przez konieczność odrolnienia gruntów rolnych. Problem jest poważny, w samej Warszawie jedna trzecia terenów to grunty rolne. Ale kto by się przejmował rzucaniem kolejnych kłód pod nogi inwestorów.

Kolejny ciekawy materiał z „Rzeczpospolitej" stawia w nieciekawym świetle resort edukacji. W internecie aż roi się od ofert sprzedaży zaświadczeń potwierdzających umiejętności zawodowe. I to zgodnych z wzorem MEN. Nikt nie informuje, że kursant odbył szkolenie korespondencyjnie lub online i że nie miał żadnych praktyk, a egzamin zdał, bo prowadzący kurs – by zmniejszyć prawdopodobieństwo porażki – dołączył od razu zestaw pytań. MEN twierdzi, ze kursy nadzoruje. Nie informuje jednak jak często. To jak powiedzenie półprawdy.

Na pierwszej stronie „Dziennika Gazeta Prawna" o wielkiej łapówce za nadwykonania. Okazuje się, że CBA podejrzewa byłego dyrektora w NFZ o „przychylność" wartą 17 mln zł. Miał przyjąć milion złotych za podpisanie ugody z jednym z podwarszawskich niepublicznych szpitali. W zamian klinika dostała grube miliony za nadwykonania, których w innych okolicznościach pewnie by nie otrzymała.

W „Gazecie Wyborczej" z kolei na pierwszej stronie temat wyborczy. Informuje ona, że z prezydentem miasta w zasadzie nie sposób wygrać. Wynika z tego, że stanowisko prezydenta raz zdobyte może nigdy nie zostać oddane (przy wytrwałości i chęci piastującego). A wybory już w najbliższą niedzielę!

W „Rzeczpospolitej" również ciekawa rozmowa z Andriejem Zwiagincewem, reżyserem „Lewiatana" (od piątku możemy go oglądać na naszych ekranach) m.in. o tym, czy bycie artystą w Rosji to wyzwanie.

Na stronach prawnych zaś o sądach łagodnych dla pijanych kierowców. Okazuje się, że tylko czterech usłyszało w 2013 r. wyroki powyżej ośmiu lat więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku. Większość płaci grzywny. I wreszcie tekst o sukcesie Europejskiej Agencji Kosmicznej: pierwszy raz ziemska sonda wylądowała na komecie. Tym razem nauka górą.

Publicystyka
Jędrzej Bielecki: Karol Nawrocki w Białym Domu. Niedźwiedzia przysługa Donalda Trumpa
analizy
Likwidacja „Niepodległej” była błędem. W Dzień Flagi improwizujemy
Publicystyka
Roman Kuźniar: 100 dni Donalda Trumpa – imperializm bez misji
Publicystyka
Weekend straconych szans – PiS przejmuje inicjatywę w kampanii prezydenckiej?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
felietony
Marek A. Cichocki: Upadek Klausa Schwaba z Davos odkrywa prawdę o zachodnim liberalizmie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne