Reklama
Rozwiń

Przegląd prasy: Piłka, Brexit i latające samochody

Mimo że Euro rozkręca się coraz bardziej i zbliża się arcyważny mecz Polaków, to nie cały świat wokół piłki się kręci.

Aktualizacja: 15.06.2016 07:52 Publikacja: 15.06.2016 07:48

Jeremi Jędrzejkowski

Jeremi Jędrzejkowski

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

„Rzeczpospolita” w głównym materiale wskazuje na wzrost obaw związanych z Brexitem. Nadchodzi referendum, które wydawało się bardzo odległe. Rośnie napięcie na rynkach finansowych, bo sondaże dają przewagę zwolennikom wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Słabną giełdy i złoty. O konsekwencjach ewentualnego Brexitu piszą dziś w zasadzie wszystkie dzienniki.

Gazeta analizuje wtorkowe decyzje rządu. Ustalił on m.in. płacę minimalną od 2017 r. na 2 tys. zł. To więcej, niż oczekiwano, a nawet niż chcieli związkowcy. Zdaniem dziennika tak wysoka podwyżka uderzy szczególnie w małe firmy ze wschodu kraju. Przełoży się też na minimalne wynagrodzenie godzinowe osób umowach-zleceniach czy świadczących usługi w ramach działalności gospodarczej. O podwyżce szeroko pisze także „Dziennik Gazeta Prawna”, dodając, że więcej pieniędzy dostaną też najsłabiej zarabiający urzędnicy.

„Rzeczpospolita” ma elektryzujące informacje dla tych, którzy marzą o pojazdach, jakie pojawiały się choćby w filmach o Bondzie czy Fantomasie. Latające samochody. Dziennik opisuje, że szef Google'a Larry Page sfinansował dwie konkurencyjne firmy pracujące nad takimi wehikułami.

„Parkiet” szuka firm, na które warto postawić. Wybrał osiem spółek z kursem akcji na co najmniej rocznym maksimum i analizuje, czy nadal warto w nie zainwestować. Gazeta opisuje też nowe pomysły na dobrowolne oszczędności emerytalne. Bo III filar nie zdał egzaminu. Odkłada w nim raptem garstka Polaków.

„Gazeta Wyborcza” zapowiada, że czeka nas „koniec kopciuchów”. Chodzi o najbardziej trujące piece, których sprzedaży chce zakazać rząd. Chce także ograniczyć handel węglem najsłabszej jakości. Gazeta dodaje, że jesteśmy jednym z nielicznych krajów, który nie ma żadnych regulacji w tej sprawie.

„GW” sygnalizuje, że ZUS wyliczy nam biedaemerytury. Za kilka dni z listu od Zakładu dowiemy się, ile dostaniemy od państwa na życie na starość. Wiele osób może przeżyć szok, gdy zobaczy, jak niskie będzie to świadczenie, nawet jeśli zarabia dwie średnie krajowe.

W „DGP” zwraca uwagę informacja o skutkach wejścia w życie od 2017 r. ustawy nakazującej wyłączenie z kosztów podatkowych transakcji gotówkowych powyżej 15 tys. zł. Bierze ona pod uwagę wartość całej transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej transakcji. Otóż, zdaniem gazety, lepiej będzie w tej sytuacji w ogóle nie zapłacić niż uregulować dług gotówką, bo nie wiadomo, jak po fiskus podejdzie do dzielenia zakupów.

„Puls Biznesu” pisze, że kolej padła ofiarą własnego sukcesu albo... krótkowzroczności planistów, którzy nie przewidzieli, że po kosztownej modernizacji przybędzie pasażerów. Na torach zrobił się tłok.

W największych dziennikach są oczywiście wieści, analizy i przewidywania dotyczące Euro 2016 oraz, rzecz jasna, zapowiedzi czwartkowego meczu biało-czerwonych z Niemcami. Już można zacząć trzymać kciuki.

Publicystyka
Po kongresie PiS: Czy Kaczyński i jego partia są gotowi na nowy etap polityki?
Publicystyka
Aleksander Hall: Kłótnia o fałszerstwa wzmacnia PO i PiS, ale osłabia państwo
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: 10 powodów, dla których powinno się ponownie przeliczyć głosy
Publicystyka
Marek Migalski: Po co nam w ogóle wojsko?
Publicystyka
Ukraiński politolog: Tango na grobach ofiar Wołynia niczego nam nie da