Od wtorku, 23 listopada, wszyscy dorośli Polacy będą mogli się za darmo zaszczepić przeciwko grypie – podało Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory darmowe szczepienie mogli wykonać jedynie seniorzy, medycy, nauczyciele, studenci i osoby przebywające w placówkach opiekuńczych lub w nich zatrudnione.

Jak poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, dostępna jest spora liczba szczepionek na grypę, niewykorzystanych przez osoby starsze, dlatego wszystkie punkty szczepień zostały zgłoszone do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i mogą zgłaszać potrzebę dostawy szczepionek.

- Każdy, kto ukończył osiemnasty rok życia, może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień, i poprosić o zaszczepienie. Nie ma powodów, by POZ odmawiał, bo jest ponad milion szczepionek dostępnych w tej chwili w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i te szczepionki na bieżąco można przekazywać – zapewnił Andrusiewicz.

Grypa to jedna z najpowszechniejszych sezonowych chorób wywoływanych wirusem grypy A, B i C. Dwa pierwsze wywołują ciężki przebieg, czasami prowadzą do epidemii. Wirus grypy typu C wywołuje infekcje o lżejszym przebiegu.

Każdy, kto ukończył osiemnasty rok życia, może pójść do przychodni, która jest punktem szczepień, i poprosić o zaszczepienie.

Grypa przenosi się między ludźmi drogą kropelkową. Infekcja wywołuje chorobę układu oddechowego o ostrym przebiegu. Jej objawy to gorączka, katar, kaszel, ból głowy, gardła i bóle mięśniowe. Często występuje też katar i osłabienie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku na grypę choruje 10 proc. dorosłych i 30 proc. dzieci. Konieczność hospitalizacji występuje u osób starszych oraz przewlekle chorych. Według Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowego Zakładu Higieny między 8 a 15 listopada w Polsce zachorowało na nią 108 444 osób. Dla porównania, w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 56 498 osób, a dwa lata wcześniej – 110 629.

- W przychodniach widzimy wielu pacjentów z konifekcją COVID-19 z innymi chorobami – mówi Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy rodzinnych. Jak dodaje, sposobem, by zapobiec chorobom są szczepienia – zarówno przeciwko wirusowi SARS-Cov-2 jak i wirusowi grypy. Bo równoczesne leczenie kilku infekcji jest trudne i wyczerpujące dla organizmu.

A pandemia koronawirusa się nasila. Eksperci przewidują szczyt zakażeń około 15 grudnia.