Służby w budynkach zakonu sercanów. Fundusz Sprawiedliwości pod lupą

We wtorek rano funkcjonariusze ABW weszli do trzech domów księży sercanów - podała Wirtualna Polska zaznaczając, że akcja ma związek ze śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

Publikacja: 26.03.2024 15:01

Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów w Stadnikach (fot. ilustracyjna z 2013 r.)

Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów w Stadnikach (fot. ilustracyjna z 2013 r.)

Foto: P, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Portal przekazał, że informację o akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdził ks. Włodzimierz Płatek SCJ, rzecznik zgromadzenia księży sercanów.

Duchowny przekazał, że działania służb prowadzone są m.in. w seminarium zgromadzenia w Stadnikach koło Krakowa. "Chodzi o przestrzeń, którą w budynku zajmowała fundacja Profeto" - czytamy.

Czytaj więcej

Patryk Jaki: Służby włamały się do domu Zbigniewa Ziobry. "Gangsterskie działanie"

Sprawa Funduszu Sprawiedliwości. Przeszukania w całym kraju

O działaniach wcześniej poinformowała Prokuratura Krajowa. "Na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju" - przekazano w komunikacie. "Czynności nadal trwają. Ich celem jest zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej FS" - dodano.

Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował, że we wtorek na terenie całego kraju funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizują czynności zatrzymania osób oraz przeszukania kilkudziesięciu miejsc zamieszkania osób fizycznych i siedzib podmiotów gospodarczych.

"Przedmiotowe czynności zlecone zostały w ramach wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez śledczych z Prokuratury Krajowej w Warszawie dotyczącego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – tj. czynów z art. 231 § 1 i 2 k.k." - doprecyzował.

Prokuratura Krajowa: Zatrzymano cztery osoby

Dodatkowe informacje przedstawiono na konferencji prasowej Prokuratury Krajowej. Rzecznik PK Przemysław Nowak przekazał, że funkcjonariusze ABW przeprowadzili przeszukania w kilkudziesięciu lokalizacjach. Zatrzymane zostały cztery osoby - beneficjent Funduszu Sprawiedliwości oraz trzech urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości związanych z Funduszem. Osoby te mają zostać doprowadzone do prokuratury, gdzie mają usłyszeć zarzuty. Rzecznik PK poinformował, że żaden z zatrzymanych nie był wcześniej objęty immunitetem.

Czytaj więcej

Immunitet nie chroni mieszkań. Sądy od lat stoją na takim stanowisku

Radio ZET podało, że zatrzymany do sprawy dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości został ksiądz Michał O. - niegdyś egzorcysta, który zasłynął sprawą wypędzania "demonów wegetarianizmu". Fundacja Profeto, którą kierował, otrzymała z Funduszu Sprawiedliwości prawie 100 mln zł. Do zatrzymania księdza miało dojść w hotelu w mieście uzdrowiskowym w województwie świętokrzyskim.

Prok. Nowak mówił, że śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości zostało wszczęte 19 lutego, zaś dokumentacja i materiał dowodowy to 99 tomów akt. Dodał, że powodem przeszukań była konieczność uzyskania dodatkowego materiału. Czynności służb odbywały się z udziałem prokuratorów. Rzecznik zaznaczył, że czynności prowadzono na polecenie prokuratora pod obecność domownika lub wskazanej przez niego osoby.

Służby w domu Zbigniewa Ziobry

O tym, że trwają przeszukania, poinformował rano europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki. "Dziś rano na polecenie neoprokuratorów Tuska i Bodnara, służby włamały się do domu Z.Ziobro. Wybijali szyby i niszczyli dom" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter). Polityk zaznaczył, że działania odbywały się podczas nieobecności Zbigniewa Ziobry w związku z jego leczeniem (były minister sprawiedliwości cierpi na chorobę nowotworową).

Jaki zarzucił służbom, że nie próbowały się skontaktować z Ziobrą. "Gangsterskie działanie" - ocenił.

Czytaj więcej

PiS w Sejmie o "operacji rządu przeciw opozycji". "Zabrano telefony dzieciom Ziobry"

- To było najście na dom posłów, parlamentarzystów, w tym śmiertelnie chorego pana ministra Zbigniewa Ziobry - mówił na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

- Sposób, w jaki od godziny 6:00 prowadzona jest operacja Donalda Tuska przeciw opozycji, to jest haniebne, coś, czego w historii nie było. Prowadzone są przeszukania u pana ministra Zbigniewa Ziobry (...), byłego wiceministra Michała Wosia, byłego wiceministra Marcina Romanowskiego, u posła Dariusza Mateckiego. W przypadku ministra Zbigniewa Ziobry dokonano włamania do jego domu. Nikt nie poinformował ministra Ziobry, że będą prowadzone tego typu działania - powiedział z kolei poseł Michał Wójcik.

Kontrowersje wokół Funduszu Sprawiedliwości

Fundusz Sprawiedliwości (Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej) działa od 2012 r., jest państwowym funduszem celowym w dyspozycji ministra sprawiedliwości. Fundusz dysponuje znacznymi środkami, które pochodzą m.in. z nawiązek nakładanych przez sądy na skazanych i z potrąceń od wynagrodzeń więźniów, którzy pracują w czasie odbywania wyroku. Środki z funduszu miały być przeznaczane na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną.

Czytaj więcej

Poseł PiS: Napaść na mieszkanie Ziobry. Poseł KO: Nie ma świętych krów

W 2017 r. na skutek nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego oraz rozporządzenia ministra sprawiedliwości doszło do ustanowienia otwartego katalogu zadań Funduszu.

W 2021 r. NIK oceniła, że gospodarka finansowa Funduszu Sprawiedliwości była prowadzona z naruszeniem nadrzędnych zasad finansów publicznych, tj. jawności oraz celowości i oszczędności wydatków. "Działania ministra sprawiedliwości (dysponenta funduszu) oraz znacznej części beneficjentów umów dotacji skutkowały niegospodarnym i niecelowym wydatkowaniem środków publicznych, a także sprzyjały powstawaniu mechanizmów korupcjogennych" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.

Portal przekazał, że informację o akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdził ks. Włodzimierz Płatek SCJ, rzecznik zgromadzenia księży sercanów.

Duchowny przekazał, że działania służb prowadzone są m.in. w seminarium zgromadzenia w Stadnikach koło Krakowa. "Chodzi o przestrzeń, którą w budynku zajmowała fundacja Profeto" - czytamy.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Kradzież cennych książek z BUW. Zatrzymano pięć osób. To Gruzini
Przestępczość
Leszek Czarnecki bez aresztu. Prokuratura nie postawi mu zarzutów w aferze Getback
Przestępczość
Internet nie dla terrorystów. Przełomowe zmiany w polskim prawie
Przestępczość
Jak wpadli Polacy, którzy pobili Leonida Wołkowa
Przestępczość
Pobicie w Wilnie, zlecenie z Rosji, zatrzymani w Polsce