Kto planował „zamach” na Donalda Tuska? 43-latek zdenerwował się informacjami podanymi w TVP

„Donald Tusk kiedy dojdzie do władzy, to zlikwiduje »trzynastki« oraz 500+” - taki przekaz mający popłynąć z publicznej telewizji rozsierdził Michała B., który wystosował groźby pod adresem lidera Koalicji Obywatelskiej. Teraz został skazany.

Aktualizacja: 09.11.2023 17:13 Publikacja: 09.11.2023 14:00

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, kandydat Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, P

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, kandydat Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL i Lewicy na premiera

Foto: Fotorzepa/ Michał Kolanko

„Właśnie wyszedłem z sali sądowej w Sopocie. Człowiek, który planował zamach na mnie i moją rodzinę zeznał, że działał pod wpływem TVP Info, Wiadomości i TV Republika. Bardziej ofiara niż zamachowiec” - napisał na X (dawny Twitter) Donald Tusk”, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Szczegółów sprawy, w której zeznawał, nie ujawnił.

Kłótnia z rodziną przy informacjach w TVP

„Rzeczpospolita” ustaliła, że chodzi o groźby pod jego adresem, jakie miał skierować 43-letni Michał B. w listopadzie ubiegłego roku. W skierowanym do Donalda Tuska e-mailu groził pozbawieniem go życia i zarzucił go inwektywami – jak napisano w akcie oskarżenia, używając wobec niego „słów powszechnie uznawanych za obelżywe”.

Czytaj więcej

Groźba zamachu na Donalda Tuska. Co lider PO usłyszał w sądzie?

Policja ustaliła personalia autora e-maila, jego adres, i sprzęt z którego wysłał e-mail. Mężczyzna został zatrzymany, a w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz postawiono mu zarzuty.

- W maju tego roku został skierowany przeciwko temu mężczyźnie akt oskarżenia. Zarzuty dotyczą stosowania gróźb karalnych, oraz znieważenia byłego premiera. Grozi mu za to do dwóch lat pozbawienia wolności – mówi „Rzeczpospolitej” Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

W śledztwie 43-latek przyznał się do wysłania maila, jak i potwierdził jego treść. Według naszych informacji tłumaczył, że kiedy to zrobił, był pod wpływem alkoholu i silnego wzburzenia. Pokłócił się z członkami rodziny, a kiedy usłyszał – jak twierdził w publicznej telewizji – informację, że Donald Tusk po dojściu do władzy „zlikwiduje „trzynastki” i 500 +”, to dał upust swojemu niezadowoleniu. I wówczas napisał mail adresowany do byłego premiera.

Czytaj więcej

Sondaż: 5 proc. wyborców PiS chce premiera Tuska. 5 proc. zwolenników opozycji chce premiera Morawieckiego

Proces 43-latka toczy się przed Sądem Rejonowym w Sopocie, Donald Tusk składał dzisiaj zeznania w charakterze pokrzywdzonego. Po godz. 15 sąd wydał wyrok. Skazał Michała B. na 10 miesięcy ograniczenia wolności (ma obowiązek wykonywać nieodpłatnie 20 godzin prac społecznych w miesiącu), zakazał mu zbliżania się do Donalda Tuska i jego rodziny, oraz nakazał mu przeproszenie Tuska za grożenie mu w mailu śmiercią.

Ochrona dla Tuska

Związek czasowy wskazuje na to, że właśnie groźby 43-latka, zawarte w mailu z listopada 2022 r. spowodowały, że w grudniu, na kilka dni przed świętami przewodniczący PO dostał specjalną ochronę SOP – co ujawniła wówczas „Rzeczpospolita”. Pisaliśmy, że szefa Platformy Obywatelskiej chroni jeden funkcjonariusz, a do dyspozycji ma również samochód SOP z kierowcą.

Wcześniej - na początku 2019 r. groźby wobec Tuska wysunął także 49-letni Marcin L. - dzwoniąc na numer 112 stwierdził, że „zginął Adamowicz, teraz zginie Tusk". Został za to skazany na pięć miesięcy więzienia, a do maja przyszłego roku ma sądowy zakaz zbliżania się do Donalda Tuska na odległość mniejszą niż 150 metrów. Jak ustaliliśmy w policji, nie ma informacji o tym, by ten zakaz złamał.

„Właśnie wyszedłem z sali sądowej w Sopocie. Człowiek, który planował zamach na mnie i moją rodzinę zeznał, że działał pod wpływem TVP Info, Wiadomości i TV Republika. Bardziej ofiara niż zamachowiec” - napisał na X (dawny Twitter) Donald Tusk”, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Szczegółów sprawy, w której zeznawał, nie ujawnił.

Kłótnia z rodziną przy informacjach w TVP

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Sędzia poza kontrolą służb. Jak Tomasz Szmydt wyjechał z Polski?
Przestępczość
Zarzuty szpiegostwa dla Tomasza Szmydta? Grozi mu dożywocie
Przestępczość
Polacy wśród oskarżonych o obrót kokainą i opium. CBŚP przechwyciło ponad 1,8 mln porcji narkotyku
Przestępczość
Próba podpalenia synagogi w Warszawie. 16-latek nie zdradził co nim kierowało
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Przestępczość
Kradzież cennych książek z BUW. Zatrzymano pięć osób. To Gruzini