Przy okazji dzisiejszego dnia środowiska, Europol pochwalił się spektakularnymi wynikami akcji Operation Lake (operacja jezioro – red.), której celem jest zwalczanie handlu zagrożonymi gatunkami w UE i likwidacja grup przestępczych, które przy okazji są zwykle zaangażowane w inne nielegalne działalności, jak przestępstwa przeciwko środowisku, przemyt, pranie pieniędzy, unikanie podatków i fałszowanie dokumentów.
Akcja Europolu, prowadzona wspólnie z organami ścigania w 19 krajach, trwała od października 2019 do kwietnia 2020. W efekcie śledczy aresztowali 108 przemytników i zajęli 2013 kg węgorzy szklistych. Ilość nie wydaje się spektakularna jak na tak szeroko zakrojoną akcję, ale ponieważ węgorz europejski, nazywany szklistym, jest ściśle chronionym gatunkiem, a jego cena na rynku przekracza nawet 2,5 tys. euro za kilogram – Europol szacuje wartość zatrzymanych ryb na 6,2 mln euro, czyli ponad 27 mln zł.
Węgorze przeżyły (przynajmniej część) – i wróciły do naturalnego środowiska. Europol działał m.in. w Albanii, Belgii, na Bałkanach, w Gruzji, Czechach, a także w największych gospodarkach Europy, jak Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Włoszech.
Wszechobecny koronawirus utrudnił tegoroczną operację, ponieważ sezon połowowy miał miejsce podczas blokady COVID-19 w Chinach. Utrudniło to wymianę gospodarczą między Unią Europejską i krajami azjatyckimi, co wpłynęło na wszystkie transakcje, także te nielegalne.
Do akcji poszukiwania przemytników węgorzy Europol dołączył tydzień intensywnej akcji w lutym, gdy podczas 6560 różnych działań w strefie połowowej, portach, lotniskach i drogach – zajęto 320 kg ryb o wartości 490 tys. euro.