Papierosy mentolowe wkrótce znikną

Od 20 maja w całej UE zakazana będzie sprzedaż papierosów smakowych, w tym mentolowych. Zakaz z dużą siłą uderzy w handel detaliczny w Polsce.

Aktualizacja: 12.05.2020 21:39 Publikacja: 12.05.2020 20:44

Papierosy mentolowe wkrótce znikną

Foto: Adobe Stock

– Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody, zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców – mówił w czasie wtorkowej wideokonferencji Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Wskazywał przy tym, że Polska jest rynkiem szczególnym: udział smakowych papierosów w sprzedaży wyrobów tytoniowych sięga tu 30 proc. – Z podatków od takich wyrobów trafia do budżetu co roku 26 mld zł. Oznacza to, że sprzedaż papierosów mentolowych daje mu 7–9 mld zł rocznie – wyliczał.

Czytaj także: Miłośnicy papierosów mentolowych robią zapasy

Izba obawia się, że wprowadzenie zakazu popchnie konsumentów papierosów mentolowych, i innych smakowych, w stronę szarej strefy.

Jak wynika z badania Forum Konsumentów, prawie 20 proc. palaczy deklaruje gotowość sięgania po papierosy mentolowe z nielegalnej produkcji i przemytu. PIH zwraca przy tym uwagę, że za naszą wschodnią granicą produkcja i sprzedaż papierosów mentolowych będzie nadal możliwa. Co więcej, funkcjonują tam potężne fabryki, które produkują papierosy z myślą o ich przemycie na rynek unijny.

PIH apeluje w tej sytuacji do Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej i innych służb, żeby starały się zapobiec zalaniu naszego kraju papierosami z przemytu. Palaczy zaś przestrzega przed kupowaniem nielegalnych papierosów. Tłumaczy, że są one produkowane bez nadzoru, w skandalicznych warunkach, często można w nich znaleźć opiłki metalu, drobinki szkła i substancje toksyczne.

Zakaz obejmie papierosy mentolowe i inne smakowe, także smakowy tytoń do palenia. Nadal dozwolona będzie sprzedaż smakowych e-papierosów, smakowych wyrobów do podgrzewaczy tytoniu, cygar i cygaretek.

Przemysł spożywczy
W tym i w przyszłym roku mniej kawy z Brazylii
Przemysł spożywczy
Kakao będzie drożeć jeszcze latami. Miliardowe inwestycje nie zwrócą się szybko
Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego