Włochy: Tegoroczne winobranie będzie trudne. Brak rak do pracy

Tegoroczne winobranie we Włoszech stoi pod dużym znakiem zapytania. Wszystko przez wyśrubowane normy sanitarne w związku z pandemią koronawirusa.

Aktualizacja: 30.07.2020 13:32 Publikacja: 30.07.2020 13:17

Włochy: Tegoroczne winobranie będzie trudne. Brak rak do pracy

Foto: Bloomberg

ula

Co roku włoscy winiarze zatrudniają 110 tysięcy pracowników sezonowych z Bułgarii i Rumunii. Niestety w tych krajach wciąż trwa pandemia i wirus nie jest pod kontrolą. Włoskie władze wprowadziły więc bezwzględny wymóg 2 tygodni kwarantanny dla pracowników sezonowych z zagranicy. To oznacza dla właścicieli winnic poważne problemy.

Władze uzasadniają rozporządzenie ministerstwa zdrowia w sprawie obowiązkowej kwarantanny koniecznością niedopuszczenia do szerzenia się wirusa pochodzącego z krajów, gdzie poziom zakażeń jest wysoki.

Dla właścicieli włoskich winnic oznacza to, że wielu pracowników sezonowych po prostu zrezygnuje z wyjazdu.

Najbardziej zaniepokojeni o tegoroczny sezon winobrania są właściciele winnic i producenci wina Prosecco i Valpolicella w Wenecji Euganejskiej, ale także  innych regionach może zabraknąć rąk do pracy.

Coldiretti, związek branżowy włoskich rolników, apeluje do rządu o pomoc. Producenci domagają się bodźców finansowych i ograniczenia biurokracji, tak by przy zbiorach w tym roku mogli pracować studenci czy osoby pobierające świadczenia emerytalne. Do pracy chcą tez trudnić osoby przebywające na przymusowych urlopach z powodu kryzysu wywołanego pandemią a także wszystkich, którzy w związku z kryzysem potrzebują dodatkowej pracy i wynagrodzenia.

Dotychczas właściciele winnic sprowadzali pracowników z Rumunii i Bułgarii specjalnymi czarterami. Głownie dlatego, że nie byli w stanie znaleźć chętnych do pracy w winnicach Włochów. Za czartery płacili pracodawcy z własnej kieszeni.

Przemysł spożywczy
Kryzys żywnościowy ogarnia Rosję. Załamanie produkcji, bankructwa przetwórni
Przemysł spożywczy
Młodzi Polacy nie wylewają za kołnierz
Przemysł spożywczy
Unilever daje długie gwarancje zatrudnienia załodze. To ewenement
Przemysł spożywczy
Starbucks zakazuje pisania imion kandydatów na prezydenta na kubkach. „Zbyt polityczne”
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Przemysł spożywczy
Węgry nagle zniosły embargo na mięso z Polski i innych krajów. Sukces negocjacji