Reklama
Rozwiń

FAO: zdrożały oleje z powodu obaw o eksport Ukrainy, USA i Kanady

Wskaźnik podstawowych grup żywności zwiększył się w lipcu o 1,5 proc. wobec poziomu najniższego od 2 lat, bo zdrożały oleje roślinne wraz ze wzrostem napięcia o ich eksport z Ukrainy i z powodu niepokojów o ich produkcję na świecie. Staniały za to cukier i w mniejszym stopniu zboża, nabiał i mięso — ogłosiła Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie.

Publikacja: 06.08.2023 11:35

FAO: zdrożały oleje z powodu obaw o eksport Ukrainy, USA i Kanady

Foto: Adobe Stock

Wskaźnik cen tych grup wyniósł 123,9 pkt wobec skorygowanej wielkości 122,4 pkt dla czerwca. Był jednak o 11,8 proc niższy nić rok wcześniej.

Wskaźnik cen olejów roślinnych zwiększył się o 14 pkt (12,1 proc.) do 129,8 pkt, pierwszy raz po spadku w ostatnich 7 miesiącach. Zdrożały olejów słonecznikowy, palmowy, sojowy i rzepakowy. Słonecznikowy zdrożał o ponad 15 proc. z powodu nowej niepewności o jego eksport z regionu Morza Czarnego po decyzji Rosji o wypowiedzeniu umowy zbożowej. Olej palmowy też mocno drożał z powodu gorszych perspektyw jego produkcji. Ceny pozostałych dwóch olejów były też wyższe, bo zwiększyły się obawy o zbiory soi w USA i rzepaku w Kanadzie z powodu suszy w obu krajach. Na wzrost cen w tej grupy miały też wpływ wyższe ceny ropy naftowej (transport).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Przemysł spożywczy
Chiny oszczędzają głównych producentów koniaku w UE. Zwolnią ich z ceł
Przemysł spożywczy
GIS wycofał piwo znanego polskiego producenta. Butelki mogą wybuchnąć
Przemysł spożywczy
Rośnie apetyt na małą czarną. Ile wart jest rynek kawy w Polsce?
Przemysł spożywczy
Kryzys żywnościowy ogarnia Rosję. Załamanie produkcji, bankructwa przetwórni
Przemysł spożywczy
Młodzi Polacy nie wylewają za kołnierz