FAO: zdrożały oleje z powodu obaw o eksport Ukrainy, USA i Kanady

Wskaźnik podstawowych grup żywności zwiększył się w lipcu o 1,5 proc. wobec poziomu najniższego od 2 lat, bo zdrożały oleje roślinne wraz ze wzrostem napięcia o ich eksport z Ukrainy i z powodu niepokojów o ich produkcję na świecie. Staniały za to cukier i w mniejszym stopniu zboża, nabiał i mięso — ogłosiła Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie.

Publikacja: 06.08.2023 11:35

FAO: zdrożały oleje z powodu obaw o eksport Ukrainy, USA i Kanady

Foto: Adobe Stock

Wskaźnik cen tych grup wyniósł 123,9 pkt wobec skorygowanej wielkości 122,4 pkt dla czerwca. Był jednak o 11,8 proc niższy nić rok wcześniej.

Wskaźnik cen olejów roślinnych zwiększył się o 14 pkt (12,1 proc.) do 129,8 pkt, pierwszy raz po spadku w ostatnich 7 miesiącach. Zdrożały olejów słonecznikowy, palmowy, sojowy i rzepakowy. Słonecznikowy zdrożał o ponad 15 proc. z powodu nowej niepewności o jego eksport z regionu Morza Czarnego po decyzji Rosji o wypowiedzeniu umowy zbożowej. Olej palmowy też mocno drożał z powodu gorszych perspektyw jego produkcji. Ceny pozostałych dwóch olejów były też wyższe, bo zwiększyły się obawy o zbiory soi w USA i rzepaku w Kanadzie z powodu suszy w obu krajach. Na wzrost cen w tej grupy miały też wpływ wyższe ceny ropy naftowej (transport).

Czytaj więcej

Ceny w sklepach rosną wolniej, ale Polacy tego nie widzą

Wskaźnik cen zbóż wyniósł w lipcu 125,9 pkt, zmalał o 0,7 pkt (0,5 proc.) wobec czerwca i o 21,3 (14,5 proc.) wobec wartości sprzed roku. Zboża gruboziarniste staniały o 4,8 proc., kukurydza też dzięki większej podaży z Argentyny i Brazylii, także większych oczekiwań zbiorów w USA. Sorgo staniało w reakcji na rynek kukurydzy. Pszenica zdrożała z kolei o 1,6 proc. pierwszy raz od 9. miesięcy, głownie z powodu niepewności dotyczącej Ukrainy. Susza w Kanadzie i USA była czynnikiem presji na ceny zbóż. Ryż zdrożał o 2,8 proc. do poziomu najwyższego od września 2011 z powodu wstrzymania jego eksportu przez Indie, na które przypada 40 proc. tego eksportu.

Wskaźnik cen nabiału wyniósł 116,3 pkt, o 0,5 (0,4 proc.) mniej niż w czerwcu i o 30,2 (20,6 proc.) mniej niż rok wcześniej. Był to siódmy kolejny miesiąc spadku, głównie dzięki potanieniu chudego mleka w proszku i masła, bo mniej produkowano w Europie (urlopy) i zmalał popyt. Zdrożało trochę pełnotłuste mleko w proszku na skutek wahań kursów walut niezależnie od większej produkcji w Nowej Zelandii. Podobnie zdrożały nieco sery po 5 miesiącach spadku cen na skutek upałów i mniejszej produkcji mleka w Europie.

Czytaj więcej

EBC: inflacja bazowa w strefie euro osiągnęła już szczyt

Wskaźnik cen mięsa wyniósł 117,8 pkt, zmalał o 0,4 (0,3 proc.) i o 6,3 (5., 1 proc.), głownie wołowiny dzięki większemu eksportowi z Oceanii i mniejszemu popytowi w Azji. Drób też staniał z powodu większej podaży mimo obaw o ptasią grypę. Baranina staniała trzeci kolejny miesiąc, bo było jej w nadmiarze w Oceanii, a Chiny i Europa Zachodnia kupowały mniej. Ceny wieprzowiny wzrosły szósty kolejny miesiąc, bo zmalała podaż z Europy i USA przy dużym popycie o tej porze roku.

Wskaźnik cen cukru wyniósł 146,3 pkt, zmalał o 5,9 (3,9 proc.) drugi kolejny miesiąc, ale zwiększył się o 33,4 (29,6 proc.) wobec lipca 2022. Na ceny wpłynęły poprawa prognozy plonów w Brazylii w kampanii 2023/24 i w Indiach. Ponadto zmalał popyt w imporcie Indonezji i Chin. Obawy o wpływ zjawiska El Ninho w kampanii 2023/24 zwłaszcza w Tajlandii oraz drożejąca ropa naftowa zmniejszyły spadek cen — oceniła FAO.

Przemysł spożywczy
W tym i w przyszłym roku mniej kawy z Brazylii
Przemysł spożywczy
Kakao będzie drożeć jeszcze latami. Miliardowe inwestycje nie zwrócą się szybko
Przemysł spożywczy
Amerykańska firma ma nakarmić rosyjskie wojsko. Kreml skonfiskował ją za rzekome przekręty
Przemysł spożywczy
Eksport szansą dla producentów mocnych alkoholi
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Przemysł spożywczy
Kryzys ryżowy: Japonia uwalnia rezerwy strategiczne najważniejszego produktu żywnościowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne