- Od 1 listopada br. powinniśmy wprowadzić minimalny unijny standard ochrony przed nieuczciwymi praktykami. Zasady te określono bowiem w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/633 z 17.04.2019 r. w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorstwami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych. W Polsce przepisy dyrektywy wdrożone będą w tzw. ustawie przewagowej, której projekt wpłynął do Sejmu dopiero w sierpniu – stwierdzili Magdalena Zielińska-Kuć i Piotr Popielarski z kancelarii WKB, prowadząc prelekcję o najnowszych trendach i zmianach prawnych w oznakowaniu, dystrybucji i opakowaniu żywności podczas trwających w Poznaniu targów Polagra Food-Horeca-Foodtech.
Docelowo ustawa przewagowa ma zastąpić ustawę z 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Wiadomo już, że w nowe przepisy mają powiększać otwarty katalog niedozwolonych praktyk (będzie ich 16), z czego aż 10 to praktyki bezwzględnie zakazane, a 6 – jako nowość – dopuszczone warunkowo. Rozszerzony ma być zakres stosowania ustawy, wprowadzone zostaną nowe kryteria oceny wystąpienia przewagi nowe definicje – w tym towarów łatwo psujących się i możliwość dobrowolnego poddania się karze i jej obniżenia o połowę.
Wartościowanie żywności opowiedziane kolorami
Konsumenci chcą wiedzieć, w jaki sposób wytworzono produkty żywnościowe, jaką mają one wartość odżywczą, czy też jaki pozostawiły ślad węglowy w środowisku. Okazuje się jednak, że nie stworzono jeszcze na tyle uniwersalnego systemu, który w przystępny sposób byłby w stanie dostarczyć finalnemu konsumentowi poszukiwanych informacji.
Do końca 2022r . Komisja Europejska przedstawić ma obowiązkowy, zharmonizowany system oznaczania produktów w zakresie wartości odżywczej (tzw. front of pack nutrition labelling). Miałby on być elementem unijnej strategii „Od pola do stołu”, ogłoszonej w maju ubiegłego roku.
Na europejskim podwórku są już pewne wzorce, np. francuski Nutri-Score. System ocen żywności umieszczony na opakowaniach opowiada kolorami – od intensywnie zielonego poprzez żółć i czerwień. Na tym systemie wzorowane jest oznakowanie „eco-score”, czy „planet-score” – uwzględniające zastosowanie w produkcji żywności pestycydów, biodywersyfikację i ogólne obciążenie dla klimatu.