Bycie w związku sprzyja zdrowiu? Polacy nie mają wątpliwości

W walentynki warto spojrzeć na liczby: trzy czwarte Polaków uważa, że bycie w związku pozytywnie wpływa na zdrowie. Przeciwnego zdania jest 4 proc. – wynika z badania SW Research na zlecenie PZU Zdrowie.

Publikacja: 14.02.2025 09:51

Bycie w związku sprzyja zdrowiu? Polacy nie mają wątpliwości

Foto: Adobe Stock

dmp

Najczęściej twierdząco odpowiadały na pytanie o wpływ między zdrowiem a byciem w związku osoby w wieku 50 lat i więcej oraz osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Co ciekawe, największa grupa ankietowanych o przeciwnym zdaniu to osoby w wieku 25-34 lat, a najbardziej niezdecydowani (udzielili odpowiedzi „ciężko stwierdzić”) są respondenci w wieku 35-49 lat.

Czytaj więcej

Cyfrowa samotność: niepokojące skutki braku realnych więzi

Walentynki. Wspólne aktywności w związku: spacer dla zdrowia

Polacy zapytani o wspólne działania na rzecz zdrowia najczęściej wskazują na rekreację, rozumianą jako umiarkowane aktywności, takie jak spacer czy wycieczki rowerowe (52 proc.). Jako prozdrowotne ankietowani traktują też zapewnianie wsparcia emocjonalnego (48 proc.). Podium zamyka zdrowe odżywianie, np. wspólne gotowanie zdrowych posiłków czy robienie zdrowych zakupów spożywczych (42 proc.) – wynika z raportu PZU Zdrowie.

Jedna trzecia badanych zadeklarowała wzajemne motywowanie do robienia badań profilaktycznych. Co piąty badany deklaruje również wsparcie w rzucaniu nałogów oraz niezdrowych nawyków. 7 proc. badanych wybiera dbanie o zdrowie wyłącznie indywidualnie.

Wzajemna troska o regularny przegląd zdrowia oraz zdrowe odżywianie rośnie wraz z wiekiem. Najczęściej wskazywały na nią osoby w grupie wiekowej 50 plus. Wśród młodszych respondentów sposób na zdrowie to wspólne treningi sportowe oraz zapewnienie wsparcia emocjonalnego. W parze trenuje 16 proc. Polaków, ale w grupie wiekowej 18-24 lata to już 30 proc. osób. Wsparcia emocjonalnego wzajemnie udziela sobie 48 proc. respondentów, a wśród młodych dorosłych 65 proc. osób.

Czytaj więcej

Miłość pobudza kreatywność czy odwrotnie? Mózg w stanie zakochania działa inaczej niż na co dzień

W zdrowym związku zdrowy duch

76 proc. osób w związkach deklaruje, że jest w zdrowej relacji, 13 proc. badanych ocenia ją negatywnie, a pozostali nie mają zdania. Pomiędzy oceną kobiet i mężczyzn nie widać zauważalnych różnic. Jednocześnie, najlepiej swoją relację postrzegają osoby w wieku 18-24 lata.

Choć otwarta komunikacja jest wskazywana przez respondentów jako drugi – obok zaufania i poczucia bezpieczeństwa – najważniejszy aspekt w związku, to aż 22 proc. Polaków w ogóle nie rozmawia o uczuciach. Ale jeśli już rozmawiają, to najczęściej z partnerem (46 proc.). Na drugim miejscu uplasowali się przyjaciele (18 proc.), a na trzecim rodzice (6 proc.).

Wraz z wiekiem maleje liczba osób, które zwierzają się z uczuć przyjaciołom, a wzrasta odsetek rozmawiających na ten temat z partnerem. Wśród osób starszych zauważalna jest mniejsza skłonność do rozmowy o uczuciach z kimkolwiek.

Czytaj więcej

Detoks po nieudanym związku. „Boysober” zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet
Materiał Promocyjny
Polska powinna rozważyć podwojenie nakładów na profilaktykę zdrowotną
Profilaktyka
Program „Moje Zdrowie”. Będzie system "kija i marchewki" dla POZ
Profilaktyka
Jak przekonać Polaków do profilaktyki?
Profilaktyka
Polska wydaje na profilaktykę najmniej w Europie w przeliczeniu na mieszkańca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Profilaktyka
Ostatni dzwonek na skorzystanie z bezpłatnych badań. Skierowania ważne do 31 maja
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne