Do Polski nie można przywozić nie tylko zwierząt czy roślin bez specjalnego zezwolenia. Kary grożą też za pamiątki wykonane np. ze skóry aligatora.
W kraju „wielkiego buta” lepiej uważać na autostopowiczów. Za podwiezienie nielegalnego imigranta można nawet trafić do więzienia
Izba Skarbowa w Poznaniu będzie organem pośredniczącym w wymianie informacji z administracjami podatkowymi innych krajów Unii Europejskiej.
Osoby, którym biuro podróży zmieniło lokalizację wykupionego wyjazdu, mają prawo odstąpić od umowy i odzyskać wpłacone pieniądze.
Na zagraniczną wyprawę samochodową powinno się zabrać nie tylko ubezpieczenie, ale i europejskie oświadczenie sprawcy kolizji.
Zawierając ubezpieczenie turystyczne, należy zapisać, np. w telefonie, dwa numery polisy oraz centrum alarmowego.
Turyści chcący zwiedzać kraj autem, powinni sprawdzić firmę, z którą podpisują umowę, i przygotować się na wydatki: litr benzyny to ok. 8 zł.
W kraju należącym już do Unii można się spodziewać pogody oraz mandatu za jazdę po alkoholu i braku rekompensaty za kradzież w hotelu.
W Wielkiej Brytanii można ubiegać się o wypłacenie zasiłku dla dzieci uczących się do 20 roku życia w razie śmierci współmałżonka.
Wybierając się na safari, warto zabezpieczyć się przez zachorowaniem na malarię i żółtą gorączkę, a także sprawdzić ważność paszportu.
O wykupieniu odpowiedniej polisy warto pomyśleć przed wyjazdem. Lokalna baza nurkowa nie musi jej oferować.
Przed wakacjami, podczas których planujemy wypróbować rafting czy lot na desce, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.
W Królestwie Hiszpanii za picie alkoholu, palenie papierosów, handlowanie czy łowienie ryb na plaży można zapłacić karę.
Każde dziecko wyjeżdżające za granicę musi mieć własny dokument.
Zdezorientowany pies szybciej wyrządzi szkodę. Jadąc z nim na urlop, warto się więc ubezpieczyć.
Na nurkowanie z butlą lepiej uzyskać zezwolenie w urzędzie portowym. Nie można też wyławiać z morza żadnych przedmiotów.
Polacy na stałe mieszkający za granicą nie będą musieli wracać do kraju, by starać się o świadczenie z ZUS.
Maluch za granicą może ulec wypadkowi. Ważne, by ubezpieczyciel pokrył koszty transportu także jego rodzica.
Rodzice, którzy wybierają się na zagraniczne wakacje z dziećmi, muszą pamiętać o wyrobieniu im dokumentów podróży – dowodu osobistego lub paszportu.
Turysta nie zapłaci za pomoc medyczną w publicznych placówkach na terenie UE, jeśli ma ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Masz aktywną subskrypcję? Zaloguj się lub wypróbuj za darmo wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas