Europejski rzecznik praw obywatelskich czeka na skargi

Prawo unijne. Każdy, kto uważa, że jego prawa zostały naruszone w wyniku wdrażania unijnych przepisów, może poskarżyć się do europejskiego rzecznika praw obywatelskich

Publikacja: 12.05.2012 07:35

Europejski ombudsman rozpatruje skargi na administrację Unii Europejskiej. Chodzi np. o nieprawidłowości w instytucjach Unii, dyskryminację, nadużycia władzy, nieudzielanie informacji, brak odpowiedzi.

Skargę można złożyć po polsku na piśmie i wysłać do biura rzecznika w Strasburgu lub przekazać ją na formularzu dostępnym na stronie internetowej rzecznika, po uprzednim kontakcie z instytucją, której dotyczy skarga. Kto może złożyć skargę? Każdy obywatel Unii, przedsiębiorstwo, stowarzyszenie lub inny organ zarejestrowany w Unii. Jest to możliwe, nawet jeśli dana sprawa nie dotyczy nas osobiście. Nie może to jednak nastąpić później niż dwa lata po uzyskaniu informacji o sprawie, której dotyczy skarga. Rzecznik nie rozpatruje spraw dotyczących działania krajowych, regionalnych ani lokalnych organów administracji, nawet jeśli mają one związek z Unią.

Europejski rzecznik walczył z dyskryminacją Polaków przy naborze do władz unijnych

– Skargi dotyczące instytucji Unii Europejskiej docierają do polskiego rzecznika, ale należą raczej do rzadkości – mówi Mirosław Wróblewski z Biura RPO. – Rzecznik w tym wypadku nie jest właściwy do ich rozpatrzenia, ale się zdarzało, że prosił o podjęcie interwencji europejskiego rzecznika.

Kilka lat temu rzecznik zajmował się sprawą konkursów organizowanych przez EPSO, instytucję organizującą nabór do różnych instytucji unijnych. Powtarzające się skargi dotyczyły dyskryminacji przez EPSO osób z obywatelstwem polskim. Na prośbę polskiego rzecznika europejski przeprowadził postępowanie kontrolne. Nie stwierdził konkretnych naruszeń, ale rzeczywiście, statystycznie Polacy bardzo słabo wypadali w tych konkursach. W efekcie wydał rekomendacje, które zmierzały do zapewnienia równego traktowania bez względu na obywatelstwo osób z nowych krajów członkowskich. Ostatnio polski rzecznik praw obywatelskich występował do europejskiego w sprawie umowy ACTA.

– Do europejskiego rzecznika trafia stosunkowo dużo skarg, średnio dwie – trzy miesięcznie, które należą do właściwości polskiego rzecznika – zauważa Mirosław Wróblewski. – To są skargi wysyłane do Strasburga na polskie władze. Dotyczą one stanowionego prawa, władz administracji rządowej i samorządowej, czasem wykorzystywania pomocowych funduszy unijnych. W ramach dobrej współpracy europejski rzecznik przekazuje je swojemu polskiemu koledze.

Jeśli skarga nie wydaje się w żaden sposób zasadna, europejski rzecznik jedynie informuje o uprawnieniach polskiego rzecznika. Wtedy to od osoby, która taką skargę składa, zależy, czy trafi ona do niego.

– Pod koniec polskiej prezydencji odbyła się w Krakowie konferencja „Single Market Forum", podczas której wspólnie informowaliśmy o kompetencjach polskiego i europejskiego rzecznika. Przedsięwzięcie cieszyło się sporym zainteresowaniem, ponieważ w ciągu trzech dni odwiedziło nasze stanowisko 3,5 tys. osób – podkreśla Wróblewski.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku