Nowe regulacje zawarto w ustawie z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o muzeach, która wejdzie w życie 25 listopada 2016 r. W tym samym dniu wejdzie w życie także modyfikująca ją ustawa z 4 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o muzeach, która, według stanu na dzień oddawania tego materiału do druku, oczekuje na podpis Prezydenta (por. www.sejm.gov.pl, nr druku 891).
Formy ochrony
Po zmianach, dotychczasowe formy ochrony zabytków (czyli: wpis do rejestru zabytków, uznanie za pomnik historii, utworzenie parku kulturowego oraz ustalenie ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego) zostaną uzupełnione o nową formę ochrony w postaci wpisu na Listę Skarbów Dziedzictwa (dalej Lista Skarbów).
Zabytek wpisany na Listę Skarbów nie będzie figurował w rejestrze zabytków prowadzonym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Listę Skarbów będzie prowadzić minister kultury i dziedzictwa narodowego (dalej minister).
Warunki wpisu
Na Listę Skarbów zostaną wpisane zabytki ruchome o szczególnej wartości dla dziedzictwa kulturowego, zaliczane do jednej z poniższych kategorii:
- zabytków archeologicznych, które mają więcej niż 100 lat, wchodzą w skład zbiorów archeologicznych lub zostały pozyskane w wyniku badań archeologicznych bądź przypadkowych odkryć,