Urlop postojowy z zasiłkiem

Pracodawca, zamiast stosować zwolnienia grupowe, ma zyskać prawo do wysyłania pracowników na urlopy przestojowe albo skracania im czasu pracy.

Publikacja: 30.01.2009 06:41

Urlop postojowy z zasiłkiem

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

To jedna z propozycji, które mają pozwolić na uniknięcie redukcji zatrudnienia w firmach dotkniętych kryzysem. PKPP Lewiatan przygotował propozycję zmian w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Projekt przewiduje, że gdy zajdzie konieczność czasowego ograniczenia działalności zakładu, pracodawca będzie składał do urzędu pracy wniosek o wszczęcie nowej procedury, której celem jest zapobieżenie lub ograniczenie skali zwolnień grupowych. W efekcie na okres do 12 miesięcy będzie mógł zmniejszyć załodze wymiar czasu pracy lub wysłać ją na urlop postojowy.

O tym, kogo ta ograniczająca procedura obejmie, pracodawca będzie decydować z działającymi w zakładzie związkami zawodowymi. W tym celu ma zostać zawarte specjalne porozumienie. Jeśli w zakładzie nie ma związków, konsultacje mają być prowadzone z załogą w trybie przyjętym u danego pracodawcy.

[b]Pracodawca będzie mógł skrócić czas pracy lub wysyłać na urlopy bez wręczania wypowiedzeń zmieniających warunki pracy.[/b] Wystarczyć ma informacja dostarczona 14 dni przed terminem obniżenia.

W czasie wprowadzenia krótszego czasu pracy członkom załogi mają być wypłacane wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy oraz zasiłek specjalny z urzędu pracy wynoszący np. 60 proc. płacy minimalnej.

Natomiast w okresie korzystania z urlopu postojowego zgodnie z propozycją Lewiatana pracownikowi mają przysługiwać 35 proc. wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent urlopowy oraz zasiłek specjalny z urzędu pracy także w wysokości 35 proc. wynagrodzenia liczonego jak ekwiwalent urlopowy.

Firma może odwołać pracownika z takiego urlopu w każdym czasie po uprzednim siedmiodniowym uprzedzeniu.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne