są różne w zależności od kraju związkowego, np. w Wiedniu wynoszą ok. 100 euro. Maksymalny ustawowy czas trwania takiego postępowania to sześć miesięcy, jednak w praktyce większość postępowań trwa od dwóch do czterech tygodni.
[b]Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?[/b]
W pierwszej kolejności należy się zapoznać z treścią prowadzonej dla konkretnej nieruchomości księgi wieczystej. Odpis księgi wieczystej, obok informacji stanowiących opis nieruchomości (działki, powierzchnie, adres, ograniczenia publicznoprawne itd.) oraz własności, zawiera także tzw. rejestr ciężarów. Tam znajdują się wpisy dotyczące obciążeń ustanowionych na nieruchomości (np. zastawy, zakazy sprzedaży lub obciążania, służebności, prawo pierwokupu lub odkupu). Dodatkowo, informacje na temat nieruchomości można uzyskać z publicznego rejestru przeznaczenia gruntów (katastry) oraz publicznych rejestrów starych składów odpadów.
Do nabycia nieruchomości w Austrii niezbędny jest wpis do księgi wieczystej, który zostaje dokonany na podstawie aktu notarialnego lub dokumentów w formie pisemnej z notarialnie lub sądowo poświadczonymi podpisami. Wyjątki występują m.in. w przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku.
[b]Jakie mogą być formy własności?[/b]
W Austrii istnieje zasada, że prawa rzeczowe na nieruchomościach rozciągają się na grunt oraz na budynki na nim wzniesione. Podobnie jak w Polsce, obok pełnego prawa własności nieruchomości, prawo austriackie przewiduje także formy szczególne, jak np. prawo własności budynku wzniesionego na cudzej nieruchomości, jednak z zastrzeżeniem, że budynek nie pozostanie na niej przez czas nieokreślony. W takim przypadku możliwe jest nabycie własności budynku niezależnie od własności gruntu.