Ani rozdzielność majątkowa, ani nawet ustanie wspólności majątkowej między małżonkami w czasie trwania ich związku nie powodują ustania wspólności prawa najmu między małżonkami (jeżeli do zawarcia umowy najmu lokalu doszło w trakcie małżeństwa).
W myśl art. 680[sup]1[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EB102AD2ADB60A0571C4B88E86704381?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] małżonkowie są bowiem najemcami takiego lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe i wspólności tej nie można wyłączyć ani intercyzą, ani jakąkolwiek inną małżeńską umową majątkową.
Wspólność prawa najmu ustaje więc jedynie po śmierci jednego z małżonków, rozwiązaniu małżeństwa przez rozwód czy też jego unieważnienie i jedynie w wyjątkowych sytuacjach z tzw. ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków można tę wspólność najmu lokalu znieść wcześniej.
Czytelnicy pytają, jak rozlicza się taki najem. Jak wysoka jest spłata, jeśli przy podziale majątku prawo najmu zostanie przyznane jednemu z małżonków.
W świetle [b]uchwały Sądu Najwyższego z 9 maja 2008 r., sygn. IIICZP 33/08[/b], wartość prawa najmu lokalu komunalnego, za który opłacany jest czynsz w wysokości ustalonej w uchwale rady gminy, przy podziale majątku wspólnego małżonków odpowiada różnicy między czynszem opłacanym a czynszem wolnorynkowym.