Cmentarze mogą być również własnością innych podmiotów. Jest to jednak sytuacja wyjątkowa, a do kogo poza gminą może należeć cmentarz, regulują właściwe przepisy. Po pierwsze wspomnieć tu należy o przepisach ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, zgodnie z którą takie groby i nekropolie należą do Skarbu Państwa.
Drugim przypadkiem są cmentarze wyznaniowe należące do właściwych kościołów i zakładane na podstawie przepisów regulujących wzajemne stosunki państwa polskiego z danym wyznaniem. Przykładem może być ustawa o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, czy też ustawa o stosunku państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5A4DDDC20D6C974C9726826E257799AF?id=80657]ustawy o cmentarzach[/link] groby ziemne, murowane i kolumbaria przeznaczone na składanie zwłok i szczątków ludzkich mogą się znajdować tylko na cmentarzach. Tak więc przepis ten wyklucza sytuację, w której osoba fizyczna czy prawna będzie właścicielem terenu (nieruchomości) cmentarza lub choćby grobu wydzielonego w sposób geodezyjny jako odrębna nieruchomość.
Właściwe przepisy nie wiążą również faktu ponoszenia opłat za pochowanie z prawem własności gruntu, na którym położony jest grób. Ma to także miejsce w odniesieniu do grobów murowanych. Co więcej, jak podkreśla Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie, grób murowany, który jest trwale z gruntem związany, nie stanowi przedmiotu odrębnej
własności i stanowi część składową nieruchomości gruntowej – cmentarza (patrz [b]uchwała z 29 września 1978 r. sygn. akt III CZP 56/78[/b]). W konsekwencji ponowne użycie grobu do pochówku jest możliwe nie przez zastosowanie przepisów o wywłaszczeniu, lecz z uwagi na fakt upływu czasu – 20 lat – oraz nieuiszczenia opłaty.
Podstawą praw do grobu bowiem, jak powszechnie określa się ogól praw związanych z miejscem cmentarnym, pochowaniem, grobem, jest umowa pomiędzy osobą nabywającą prawo do dysponowania grobem a zarządem cmentarza, określająca miejsce stanowiące grób, tzw. pole grzebalne, rodzaj grobu, osobę uprawnioną do pochowania zwłok oraz opłatę i, jak w dalszej części stwierdza Sąd Najwyższy, prawo do grobu nie jest prawem własności ani prawem wieczystego użytkowania [b](wyrok Sądu Najwyższego z 7 czerwca 2001 r., III CKN 406/00).[/b]