W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie pracownik socjalny będzie miał prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je u innej niemieszkającej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej. Decyzję ma podejmować pracownik socjalny wspólnie z funkcjonariuszem policji, lekarzem lub ratownikiem medycznym albo pielęgniarką. To nowe rozwiązanie przewiduje wchodząca w życie 1 sierpnia [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=360458]nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 125, poz. 842)[/link]. Pracownik socjalny ma obowiązek w ciągu 24 godzin powiadomić o odebraniu dziecka sąd opiekuńczy.
Rodzicom, opiekunom prawnym i faktycznym będzie przysługiwało wówczas zażalenie do sądu, w którym mogą się domagać zbadania zasadności, legalności i prawidłowości odebrania dziecka. Sąd powinien zająć się takim wnioskiem w ciągu 24 godzin od otrzymania go. Gdy uzna bezzasadność lub nielegalność odebrania dziecka, zarządzi natychmiastowe przekazanie go rodzicom lub opiekunom.
Nowelizacja zobowiązuje też gminy do tworzenia zespołów interdyscyplinarnych, które będą elementem gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W ich skład mają wejść przedstawiciele: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych, kuratorzy. Mogą się w nim znaleźć także prokuratorzy i przedstawiciele innych podmiotów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Nowe przepisy nadają dużą rangę zespołowi interdyscyplinarnemu. Ma on generalnie diagnozować problemy przemocy w rodzinie, podejmować działania przeciwdziałające jej, inicjować interwencje w środowiskach dotkniętych przemocą, rozpowszechniać informacje o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy w lokalnym środowisku.
W myśl nowych regulacji podejmowanie różnych czynności i interwencji ma się opierać na procedurach niebieskiej karty i nie będzie wymagało zgody osoby dotkniętej przemocą.
Wszczęcie samej procedury niebieskiej karty następować będzie na podstawie wypełnienia jej formularza. Nowelizacja przewiduje wydanie wielu rozporządzeń wykonawczych przez Radę Ministrów, m.in. w sprawie nowego wzoru niebieskiej karty. Dopiero ich wejście w życie umożliwi praktyczną realizację zmienionego prawa.